Total diz artroplastisinin rehabilitasyonunda egzersiz cihazının etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of exercise device in the rehabilitation of total knee arthroplasty
- Tez No: 520730
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Konservatif tedaviye yanıt alınamayan osteoartritin ileri evrelerindeki hastalarda, ağrının azaltılması, eklem hareket açıklığının (EHA), fonksiyon ve yaşam kalitesinin arttırılması amacıyla total diz artroplastisi (TDA) uygulanmaktadır. Literatürde, sürekli pasif hareket cihazının (Contineus Passive Motion- CPM) TDA rehabilitasyonunda bir etkisinin olmadığı gösterilmesine rağmen birçok klinikte kullanılmaya devam edilmektedir. Çalışmamızın amacı, kliniklerde sıkça kullanılan CPM'nin yerini alabilecek diz egzersiz cihazının (Easy-Flex) TDA rehabilitasyonunda ağrı, EHA ve fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine klinik etkilerini incelemekti. Çalışmaya 35 TDA'lı hasta (Easy-Flex grubu:17; Egzersiz grubu:18) alındı. Egzersiz grubuna geleneksel tedavi programı, Easy-Flex grubuna ise geleneksel tedavi programına ek olarak Easy-Flex cihazı ile tedavi uygulandı. Her iki gruptaki hastalar taburculuk süresi boyunca tedavi programlarına alınarak cerrahi öncesi, post-op 2. hafta ve 6 haftada değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 20.0 programı kullanıldı. Ağrı Numerik Ağrı Değerlendirme Skalası (Numeric Pain Rating Scale-NPRS) ile, EHA gonyometre ile, fonksiyonel durum 10 metre yürüme testi (10-MYT), 5 defa otur-kalk testi ve WOMAC (Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri) indeksiyle değerlendirildi. Yaşam kalitesi SF-12 ile ve hasta memnuniyeti global değişim ölçeğiyle değerlendirildi. Her iki grupta da ağrı, EHA, fonksiyonel performans ve yaşam kalitesinde cerrahi öncesi durumlara göre istatistiksel anlamlı farklılık bulundu (p0,05). Bu sonuçlar, Easy-Flex'in TDA rehabilitasyonun post-op erken döneminde alternatif bir tedavi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Total knee arthroplasty (TKA) is performed in patients with advanced stages of osteoarthritis who can not respond to conservative treatment, in order to reduce pain, increase range of motion (ROM), and improve function and quality of life. Continuous passive motion device (CPM) continues to be used in many clinics, although it has been shown that there is no effect in TKA rehabilitation. The aim of the study was to assess the clinical effects of the knee exercise device (Easy-Flex) on pain, ROM and function and quality of life in TKA rehabilitation. Patients with TKA (Easy-Flex group: 17; Exercise group: 18) were included in the study. Exercise group was treated with the traditional exercise program and the Easy-Flex group was treated with the Easy-Flex device in addition to the traditional exercise program. Patients in both groups were included in the treatment program during the discharge period and evaluated preoperatively, post-op at 2 weeks and 6 weeks. SPSS 20.0 program was used for statistical analysis of the data. The pain was assessed by Numerical Pain Rating Scale (NPRS). ROM was assessed by goniometer. Function were assessed by 10-meter walking test (10-MWT), the 5-time sit-up test, and the WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities). Quality of life was assessed by SF-12. Patientt satisfaction was assessed by global rating of change scale. There was a statistically significant difference in pain, ROM, functional performance and quality of life in the Easy-Flex group and the exercise group compared to pre-surgery situations (p 0,05). These results demonstrate that Easy-Flex may be an alternative treatment in the early post-op period of TDA rehabilitation