Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji-Hematoloji Polikliniklerinden takip edilen malignite hastalarında kemoterapi öncesi viral belirteçlerin taranması ve kemoterapi sırasındaki antiviral profilaksinin hepatit b reaktivasyonunu önlemedeki rolü
Screening viral markers before chemotherapy and effect of using antiviral prophilaxis during chemotherapy to prevent hepatitis b reactivation of malignancy patients followed up in Kocaeli University Faculty of Medicine Oncology and Hematology Clinics
  1. Tez No: 520737
  2. Yazar: FATMA TUĞBA ÇATAN ERDEKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM ÇABUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada kemoterapi alan malignite hastalarında HBV reaktivasyonu gelişimi için risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 2013-2016 yıllarında kliniğimizde kemoterapi alan malignite hastalarının Hepatit B reaktivasyonu risk faktörlerinin, kemoterapi öncesi antiviral taramanın ve antiviral profilaksi kulanımının geçmişe yönelik olarak taranması amaçlandı. Toplamda 5458 hasta geçmişe yönelik hastane sisteminden tarandı. Bu hastaların 3133 tanesinde KT başlangıcında ve sonrasında Hepatit serolojisi bakıldığı ve 138 hastada HbsAg pozitif; 158 hastada HbsAg negatif ve Anti Hbc IgG pozitif saptandığı görüldü. Çalışma hastaya ait faktörlerin, maligniteye ait faktörlerin, virüse ait faktörlerin ve tedavi seçeneklerinin HBV reaktivasyonu üzerine etkileri temelinde planlandı. Bulgular: Çalışma 2013-2017 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde %36,7'si (n=108) kadın, %63,3'ü (n=186) erkek, toplam 294 olgu ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan olguların yaşları 22 ile 83 arasında değişmekte olup, ortalama 57,08±11,03 yaş olarak saptanmıştır. Olguların %6,1'inde (n=18) hepatit B reaktivasyonu olduğu saptanmıştır Olguların %6,1'inde (n=18) hepatit B reaktivasyonu olduğu saptanmıştır. Bu hastaların 9unda profilaksi altındayken, 3'ünde antiviral tedaviyi kestikten sonra, 4'ünde daha önceden HBc IgG (+) HBsAg (-) olup profilaksi almazken reaktivasyon geliştiği saptanmıştır. İki hastanın profilaksiyi düzensiz kullandığı ve reaktivasyon geliştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim Of The Study : In this study we aimed to evaluate the risk factors of the HBV reactivation during chemotherapy in malignancy patitents. Material an Methods : In this study, we restrospectively reviewed the HBV reactivation risk factors, screening of antiviral markers before chemotheraphy and usage of antiviral prophilaxis durig chemotherapy in malignancy patients of our clinic, between 2013-2017. 5458 patients retrospectively evaluated, 3133 patients were screened for antiviral markers before or during chemotherapy. 138 individuals were HBsAg(+) and 158 were HBsAg (-) Anti HBcIgG (+). We classified the risk factors of HBV reactivation as effect of the patients clinical situation, malignant factors, virus conditions, chemotherapotic regimens and antiviral prophilaxis. Results: In this study 294 patients were included in main analysis(%36,7, n=108, female, %63,3 , n=186 male). The mean age was 57,08±11,03 (22-83). Among these, 18 patients (%6,1) had HBV reactivation. 9 of these HBV reactivation were received antiviral prophilaxis regularly, 3 of these has reactivated after stop the receiving prohilaxis, 4 of these HBV reactivation were HBc IgG (+) HBsAg (-) and not receiving prophilaxis, 2 of these patients were reported as irregular usage of antiviral prophilaxis. When we evaluate the risk factors there were no connection with HBV reactivation and age, gender, HBsAg and HBV DNA levels, HBeAg and Anti HBe results, AST, ALT, Total bilirubin levels, type of malignancy and type of chemoterapotic regimen (p>0,05). Reactivation in haematological disorders were have significantly higher rates than solid tumors.