Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi son sınıf öğrencilerinin girişimcilik hakkında bilinç düzeyinin araştırılması
Kahramanmaras Sutcu Imam University research on the consciousness level of entrepreneurship in the last years of students
- Tez No: 520751
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ekonomik değerleri oluşturan, toplumsal refahı sağlayan en önemli üretim faktörlerinden biri Girişimdir. Girişimci, bulunduğu döneme uyum sağlayan, yenilikleri takip eden, farklı ve yaratıcı fikirleri olan ve risk almaktan korkmayan kişidir. Toplumda bilhassa gençler arasında girişimcilerin hem nitelik hem nicelik olarak dinamik bir güce ulaşmasında girişimcilik hakkında bilinç düzeyinin arttırılması etken bir rol oynamaktadır. Ülkemizde üniversite son sınıf öğrencilerinin kişilik özellikleri, çevresel faktörler, üniversitede öğrendikleri bilgiler sonucunda oluşan girişimcilik düzeyine ilişkin araştırmalar önem kazanmıştır. Bu çalışmada, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi son sınıf öğrencilerinin girişimcilik düzeylerini araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma esnasında, anket yöntemi uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin istatistiksel analizleri sonucunda; girişimcilik eğilimine ilişkin ifadelere etki ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca, girişimcilik bilincine ilişkin ifadeler kapsamında; cinsiyet, fakülte ve girişimcilik ile ilgili eğitim alınması durumuna ilişkin hipotezler oluşturulup test edilmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important production factors that constitute economic values and provide social welfare is the İnitiative. An entrepreneur is someone who adapts to his or her turn, follows innovations, has different and creative ideas, and is not afraid to take risks. Especially among young people in the society, raising awareness about entrepreneurship play an important role in achieving dynamic quality both quantitatively and qualitatively. Personality traits of university senior students in our country, environmental factors, researches related to entrepreneurship, as a result of the information they learned at university level has gained importance. In this study, it was aimed to investigate the entrepreneurship levels of the senior students of Kahramanmaras Sutcu Imam University. Survey method was applied in this investigation. After statistical analysis of data obtained from surveys; it is determined that it effects to the expressions of related with the tendency of entrepreneurship. hypothesis has been created about studends' gender, department, whether or not he has entrepreneurship training and environmental parameters and then results are discussed.