Kastamonu kent merkezindeki açık ve yeşil alan sistemininin değerlendirilmesi ve CBS ortamında haritalanması
Evaluating the open-space area system in Kastamonu city centre and mapping on GIS environment
- Tez No: 520752
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ARICAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Forestry and Forest Engineering, Landscape Architecture
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacını, Kastamonu kent merkezindeki açık ve yeşil alanlarda bulunan yeşil alan, çocuk oyun alanı ve spor alanların mahalle bazında yeterlilik durumunu ortaya koymak oluşturmaktadır. Çalışmanın literatür kısmında park, yeşil alan, çocuk oyun alanı gibi temel tanımlar açıklanmış, bu alanların Dünya'daki, Türkiye'deki ve Kastamonu'daki durumları ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Çalışma kapsamında Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS)'nden de yararlanılmış olup, yapılan analizler doğrultusunda Kastamonu il merkezi sınırları içerisinde bulunan 46 adet park alanındaki veriler değerlendirilmiştir. Kastamonu Kent merkezini oluşturan 19 adet mahallenin yeşil alan miktarları değerlendirilmiş, bu bilgiler ve nüfus verilerinden yola çıkarak 19 adet mahallenin park alanları, çocuk oyun alanları, açık spor alanlarının ortalama durumu ortaya konularak yeterlik düzeyleri tartışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde her bir mahalle için park alanları sayısının ve kullanım yeterliliğinin plan dahilinde nasıl artırabilecegi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the adequecy of the open and green area, the children playground and the sports fields being in Kastamonu city center park areas on the neighborhood-based. In the literature part of the study, basic definitions such as green area, children playground were given, and general information about the situation of these areas in the world, in Turkey and in Kastamonu was given. Within the scope of the study, Geographical Information Systems (GIS) was also used, and in line with the analyzes, 46 park areas within the borders of Kastamonu province were evaluated. Green area quantities of 19 districts forming the Kastamonu city center were determined, and based on this information and the population data, the adequacy levels were discussed by determining the average status of the park areas, children playground areas and outdoor sports fields. In the last part of the study, how the number of park areas for each district can be increased within the plan was discussed.