Co-Cu-B ve Co-Cu-B-F katalizörleri varlığında sodyum borhidrürün metanolizinden hidrojen üretimi
Co-Cu-B and Co-Cu-B-F production of hydrogen by methanolization of sodium borched in the catalyst
- Tez No: 520771
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında hidrojen depolama kaynağı olarak görülen sodyum borhidrür çözeltilerinden metanol yardımıyla alkolizm ile reaksiyonunda hidrojen elde edilmesine yönelik ucuz ve kullanışlı katalizörlerin sentezlenmesi ve bu katalizörlerin katalitik aktivitelerinin artırılarak hidrojen elde edilmesine bağlı parametreler incelendi. Bu çalışma kapsamında metanolün, sodyum borhidrür çözeltilerinde alkolizm reaksiyonunu başlattığı ve reaksiyonun devam etmesini sağladığı gözlemlenmiştir. Bu nedenledir ki herhangi bir katalizör kullanılmadan alkolizm reaksiyonu gerçekleşmektedir. Yapılan bu çalışma kapsamında farklı katalizörler kullanılarak, metanolün gerçekleştirmiş olduğu alkolizm reaksiyonun daha fazla verim ve daha az enerji ile sodyum borhidrür varlığındaki hidrojen üretimini arttırdığı incelenmiştir. Ayrıca katalizörlerin sentezlendikten sonra plazma ve mikrodalga ortamında irrite edilerek, katalitik aktiviteleri arttırılıp sodyum borhidrür varlığındaki hidrojen üretimine etkisi incelendi. Bu çalışma kapsamında üretilen Co-Cu-B ve Co-Cu-B-F katalizörleri etanol ortamında sentezlenerek, Co-Cu-B katalizörü plazma ortamında, Co-Cu-B-F katalizörü ise mikrodalga ortamında irrite edilerek sodyum borhidrürün alkolizm reaksiyonundaki katalitik aktiviteleri incelendi. Ayrıca Co-Cu-B saf ve plazma ortamında irrite edilmiş katalizörün SEM, BET, EDS, FT-IR ve SEM analizi, Co-Cu-B-F saf ve mikrodalga ortamında irrite edilmiş katalizörün SEM, BET ve EDS analizleri yapılarak katalizörlerin karakterizasyonu incelendi. Sonuç olarak, sentezlenmiş olan Co-Cu-B ve Co-Cu-B-F katalizörlerinin plazm ve mikrodalga ortamında irrite edilen katalizörün, Co-Cu-B katalizöründe en iyi sonucun plazma ortamında irrite edilen katalizör olduğu, Co-Cu-B-F katalizörünün ise N2 gazı varlığında 500 W ve 10 dakika süre ile mikrodalga ortamında irrite edilen katalizör olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the parameters related to the synthesis of cheap and useful catalysts for obtaining hydrogen in the reaction with alcoholism from sodium borohydride solutions, which are considered as the hydrogen storage source, and the catalytic activities of these catalysts to obtain hydrogen are investigated. Within this study, it was observed that methanol initiated the reaction of alcoholism in sodium borohydride solutions and allowed the reaction to continue. This is why the reaction of alcoholism occurs without using any catalyst. In the context of this study, it was investigated that methanolic reaction of alcoholism using different catalysts increased the production of hydrogen in the presence of sodium borohydride with higher efficiency and less energy. In addition, the catalysts were irrecorded in the plasma and microwave environment after synthesis, the catalytic activities were increased and the effect on hydrogen production in the presence of sodium borohydride was investigated. Catalytic activities of Co-Cu-B and Co-Cu-B-F catalysts synthesized in this study were investigated in the presence of Co-Cu-B catalyst in the plasma environment and Co-Cu-B-F catalyst in the microwave environment. In addition, SEM, BET, EDS, FT-IR and SEM analyzes of the iridium catalyst in pure Co-Cu-B and the SEM, BET and EDS analysis of the irritated catalyst in the Co-Cu-B-F pure and microwave environment were performed to characterize the catalysts. As a result, it can be concluded that the synthesized Co-Cu-B and Co-Cu-BF catalysts are irreversibly catalyzed in the plasma and microwave environment, the catalyst is the irreversible catalyst in the Co-Cu-B catalyst and the N2 gas in the presence of 500 W and for 10 minutes in the microwave environment.