Paprosky tip 3 asetabulum defektli hastalarda revizyon kalça artroplastisi sonuçları
Patients with Paprosky Type 3 acetabular defect who underwent revision hip arthroplasty
  1. Tez No: 520800
  2. Yazar: AHMET HAKAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERK GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Ufuk Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde 2008-2017 tarihleri arasında revizyon kalça artroplastisi uygulanmış Paprosky Tip 3 asetabulum defektli hastaların restrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Tek cerrah tarafından revizyon kalça artroplastisi uygulanan, Paprosky Asetabular Defekt Sınıflaması Tip 3 sınıfına giren, grafilerine ve dosya verilerine tam olarak ulaşılan 31 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. 2 hastaya bilateral revizyon kalça artroplastisi uygulanmış olup toplamda 19 (%57,6) olguda sağ kalçaya, 14 (%42,4) olguda sol kalçaya revizyon artroplastisi uygulanmıştır. Hastaların 10 (%32,2)'u erkek iken 21 (%67,7)'i kadındır. Olguların ortalama takip süresi 66,70±31,91 aydır. Hastaların klinik takiplerinde Harris Kalça Skorlaması kullanılmıştır. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 52,67±11,97'dir. Olguların tamamında direk lateral insizyon kullanılmıştır. Olguların %48,5'inde primer artroplasti nedeni gelişimsel kalça displazisidir. Revizyon endikasyonlarına göre %45,5 ile aseptik gevşeme en sık nedendir. 13 (%39,4) olguya sadece asetabular revizyon uygulanırken 20 (%60,6) hastaya ise asetabular ve femoral revizyon birlikte uygulanmıştır. Primer femoral komponent pozisyonlarına göre valgus ve varus pozisyonunda olan olgularda normal pozisyonda olan olgulara göre femoral revizyon oranı daha yüksek bulunmuştur. Paprosky asetabular defekt sınıflandırmasına göre 17 (%51,5) olgu Paprosky Tip 3A, 16 (%48,5) olgu ise Paprosky Tip 3B sınıflamasında yer almıştır. Olguların 15 (%45,5)'ine kafes yöntemi, 1 (%3,0)'ine jumbo kap, 5 (%15,1)'ine çimentolu kap, 5 (%15,1)'ine multihole kap ve 7 (%21,3)'sine oversize multihole kap yöntemi uygulanmıştır. Greft kullanılan 17 olguda en az 10 cc en fazla 125 cc greft kullanılmış olup kullanılan greft ortalaması 47,94±33,07'dir. Ameliyat öncesi ortalama 29,09±11,64 olan Harris Kalça Skoru, ameliyat sonrası son kontrolde ortalama 83,99±9,03'e yükselmiştir. Cerrahilerin tamamında başarılı sonuç elde edildiği tespit edilmiştir. Sonuç: Paprosky Tip 3 asetabulum defektli hastalarda defekte uygun olarak gerçekleştirilen revizyon kalça artroplastisi uygulamalarında primer kalça artroplastisi kadar başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Aim: Patients with Paprosky Type 3 acetabular defect who underwent revision hip arthroplasty in Ufuk University Ortophedics and Traumatology Department between 2008-2017 were retrospectively evaluated. Patients and Methods: Thirty one patients with full access to radiographs and file data who underwent revision hip arthroplasty with a Paprosky Acetabular Defect Classification Type 3 by a single surgeon were retrospectively analysed. Two patients had bilateral revision hip arthroplasty, 19 (57,6%) had right and 14 (42,4%) had left revision hip arthroplasty. Ten (32,2%) of the patients were male while 21 (67,7%) were females. Average follow-up period was 66,70±31,91 months. Harris Hip Score was used in the clinical follow-up of the patients. Results: Average age was 52,67±11,97. Direct lateral incision was used in all cases. Developmental hip dysplasia was the indication for the primary arthroplasty in 58,5% of the cases. Aseptic loosening was the most frequent reason for revision with 45,5%. Acetabular revision alone was carried out for 13 (39,4%) cases while acetabular and femoral revision together was applied to 20 (60,6%) patients. Femoral revision rate was found to be higher in patients with primary femoral component in valgus and varus positions compared to the normal position. Seventeen (51,5%) patients were Paprosky Type 3A, 16 (48,5%) patients were Paprosky Type 3B according to the Paprosky acetabular defect classification. Cage method was used for 15 (45,5%) cases, jumbo cup for 1 (3,0%) case, cemented cup for 5 (15,1%) cases, multhihole cup for 5 (15,1%) cases and oversize multihole cup was used for 7 (21,3%) cases. For 17 cases where graft was used, minimum 10 cc and maximum 125 cc graft with an average of 47,94±33,07 cc of graft was used. Harris Hip Score, which was 29,09±11,64 in the preoperative period increased to 83,99±9,03 in the postoperative period. Succesful results were obtained in all surgeries. Conclusion: It is possible to obtain succesful results comparable to primary hip arthroplasty by performing revision hip arthroplasty suitable to the defect in patients with a Paprosky Type 3 acetabular defect.