Revizyon total kalça protezi sonuçları
Revision total hip prosthesis results
  1. Tez No: 533997
  2. Yazar: İBRAHİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VECİHİ KIRDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yaşlanan toplum ve osteoartrit insidansındaki artış beraberinde primer artroplasti insidansındaki artışı da getirmektedir. Gerek cerrahi teknik gerekse implant dizaynlarındaki gelişmelere rağmen primer cerrahi ile beraber kalça artroplastisinde revizyon oranları da artmaktadır. Total kalça artroplastisi (TKA) sonrası revizyon nedenleri en sık aseptik gevşeme, çıkık ve instabilite dahil olmak üzere mekanik komplikasyonlar olduğu görülmektedir. Bu bilgilerin ışığında mevcut çalışma ile kliniğimizde revizyon kalça artroplastisi (rTKA) yapılan hastaları nedenleri ve sonuçları ile değerlendirmeyi ve güncel literatür eşliğinde tartışmayı amaçladık. Çalışma amacı ile Ocak 2014-Haziran 2017 arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda TKA sonrası rTKA yapılmış olan 40 hastan geriye dönük değerlendirildi. Hastaların 14'ü erkek, 26'sı kadın ve yaş ortalaması 63,6 idi. Ortalama yatış süresi 7,97 gün idi. rTKA nedenleri; 19 hastada implant yetmezliği, 17 hastada aseptik gevşeme, 3 hastada periprostetik enfeksiyon (PPE) ve 1 hastada periprostetik kırık idi. Aseptik gevşeme tanısı konulan hastalarda osteoliz femoral komponentte Gruen zonlarına göre; 5 hastada tüm zonlarda, 1 hastada zon 1, 2 hastada zon 3 ve 6, 1 hastada zon 3 ve 7, 1 hastada zon 1- 2-3-5-7'de olmak üzere 10 hastada femoral gevşeme saptandı. Asetabular komponentte gevşeme DeLee-Charnley zonlarına göre değerlendirildi ve Zon-I 12 hasta, Zon-II 8 hasta, Zon-III 2 hastada saptandı. PPE tanısı ve tedavisi için ''Proceedings of the International Consensus Meeting on Periprosthetic Joint Infection'' kriterleri referans alındı ve PPE tanısı ile 3 hastaya rTKA uygulandı. Kemik defektleri AAOS ve Paprosky sınıflamasına göre değerlendirildi. Femurda 6 hastada, asetabulumda 11 hasta defekt saptandı. Periprostetik kırıkların sınıflama ve tedavisi Vancouver sınıflama ve tedavi algoritmasına göre yapıldı ve 1 hasta Tip B2 olarak değerlendirildi. rTKA yapılan 40 hastanın grafileri incelendiğinde 36 çimentosuz TKA, 4 çimentolu TKA idi. Femoral komponent değişimi yapılan 27 hastanın 6'sında çimentolu, 21'inde çimentosuz revizyon femoral komponent kullanıldı. Malpozisyon en sık revizyon nedeniydi. Malpozisyonun sonuçlarından birisinin aseptik gevşeme olması TKA'dan revizyona gidişte cerrahlara sorumluluk yüklemektedir. Artroplasti ile ilglieneceklerin tecrübe sahibi kliniklerde, kurslarla tecrübelerini arttırmaları gerektiğini düşünmekteyiz. Ameliyat içinde de yardımcı teknolojilerden (C-kollu skopi vb.) yararlanma da komplikasyon oranlarını azaltacaktır. Ayrıca yapılan insizyonların yeterli ekspojur sağlaması, mini insizyonla konulan implantların pozisyonlamasını riski atmaktansa çok da büyük olmamak şartıyla yeterli ekspojur sağlanmalıdır. Çalışmamızdan çıkarttığımız bir diğer sonuç da; literatür ile beraber değerlendirildiğinde revizyona erken gidişte malpozisyonun çok önemli etkisi vardır fakat biz de 5 yıldan sonraki revizyona gidişte aseptik gevşemenin en sık sebep olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The increase in the incidence of aging society and osteoarthritis also leads to an increase in the incidence of primary arthroplasty. Despite the improvements in both surgical technique and implant design, revision rates of hip arthroplasty increase with primary surgery. Revision causes after total hip arthroplasty (THA) are the most common mechanical complications including aseptic loosening, dislocation and instability. In the light of this information, we aimed to evaluate the patients who underwent revision hip arthroplasty (rTHA) in our clinic with the current study and discuss the causes and results and discuss the current literatüre. Between January 2014 and June 2017, 40 patients who underwent rTHA at the Department of Orthopedics and Traumatology of Süleyman Demirel University Medical Faculty Hospital were evaluated retrospectively. 14 of the patients were male and 26 were female and the mean age was 63.6. The mean hospitalization period was 7.97 days. rTKA causes; 19 patients had implant failure, 17 patients had aseptic loosening, 3 patients had periprosthetic infection (PPE) and 1 patient had periprosthetic fracture. In patients with aseptic loosening of osteolysis femoral component according to Gruen zones were; femoral loosening was observed in 5 patients in all zones, 1 patient in zone 1, 2 patients in zone 3 and zone 6, 1 patient in zone 3 and zone 7, 1 patient in zone 1-2-3-5-7 and total of the loosening were 10 patients. Loosening of the acetabular component was evaluated according to the DeLee- Charnley zones and Zon-I was detected in 12 patients, zone-II was in 8 patients and zone-III was in 2 patients. For the diagnosis and treatment of PPE, ''The Criteria of Proceedings of the International Consensus Meeting on Periprosthetic Joint Infection'' were taken as reference and rTHA was applied to 3 patients. Bone defects were evaluated according to AAOS and Paprosky classification. 8 patients had defects in the acetabulum and 6 patients in the femur. The classification and treatment of periprosthetic fractures were done according to the Vancouver classification and treatment algorithm and 1 patient was evaluated as Type B2. When the radiographs of 40 patients who underwent rTHA were examined; 36 were cementless THA and 4 were cemented THA. Femoral component replacement was performed in 6 of the 27 patients cemented, the other 21 patients were performed cementless femoral component. Malposition was the most common cause of revision. Aseptic loosening of one of the results of malposition imposes responsibility on surgeons during the revision from THA to revision. We think that those who are interested in arthroplasty should increase their experience with courses in the clinics that have experience. Utilization of auxiliary technologies (C-arm scopy, etc.) within the surgery will reduce the complication rates. In addition, adequate exposure of the incisions should be ensured, adequate exposures should be provided, but not too large, rather than risking the positioning of implants placed with a mini incision. Another result of our study is; when the results are evaluated together with the literature, malposition has a very important effect on the early stages of revision, but we think that aseptic loosening is the most common cause of revision after 5 years.