Manufacturing and experimenting a vertical axis wind turbine with movable blades
Taşınabilir bıçaklar ile dikey eksenli rüzgar türbinin üretimi ve deneyselleştirilmesi
  1. Tez No: 520809
  2. Yazar: ALI ABDULHADI KHUDHAIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOHAYB ABDUL KARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde, dostça üretilen enerji ile sürdürülebilir, hükümetlerin araştırma merkezlerinden en çok talep ettiği şeydir. Farklı türlerde türbinler tarafından rüzgar enerjisi kullanıyor. En temiz, en güvenilir, büyüme ve sürdürülebilirliği desteklediği ve ısı yakalama etkisi olmadığı kanıtlanmıştır. Yatay Eksenli Rüzgar Türbini (HAWT), diğer tipte Dikey Eksenli Rüzgar Türbini (VAWT) ile karşılaştırıldığında nispeten yüksek verimliliğinden dolayı büyük çaplı olanlara hakim olan türdür. Bununla birlikte, HAWT dezavantajı, yüksek bir bükülme yüküne maruz kalan yatay eksenin nispeten daha yüksek bakım maliyetlerine neden olmasıdır. Buna ek olarak, VAWT, türbülanslı rüzgar akışı koşullarında çalışabilmesi nedeniyle küçük ölçekli ve kentsel alanlarda kurulum için daha uygundur. Diğer taraftan, VAWT'nin dezavantajı, ters rüzgar yönünde çalışan bazı bıçakların olumsuz rolü nedeniyle daha az verimli olmasıdır. Bununla birlikte, bu çalışmada, dikey olarak konumlandırılmış bıçakların Saldırı Açısını (AOA) değiştirerek bu dezavantajın üstesinden gelmek için bir girişimde bulunulmuştur. AOA varyasyonunu elde etmek için, bir mekanizma eklenmiştir, bu nedenle, bıçağın serbest akıma göre dönme pozisyonuna bağlı olarak harici güce ihtiyaç duymadan aerodinamik kuvvetin etkisi altında kendi ekseni etrafında dönmesine izin vermelidir. FEM yöntemleri ile teorik olarak aerodinamik analiz yapılmıştır. Uygulanabilirliği ve performans iyileştirmeyi doğrulamak için, kompozit malzemeden bir model, atölye çalışmasında üretildi, daha sonra farklı bir rüzgar hızı ve çeşitli türbülanslı rüzgar türünde test edildi ve sonuçlar karşılaştırıldı. AOA varyasyonunun etkisini inceler.
Özet (Çeviri)
Nowadays, sustainable with friendly produced energy is the most required by the governments from research centers. Is using wind energy by varieties of different types of turbines. It is prove as the cleanest, most reliable, supports growth and sustainability, and has no heat-trapping effect. Horizontal Axis Wind Turbine (HAWT) is the kind that dominates the large scale ones due to its relatively high efficiency comparing with the other type namely, Vertical Axis Wind Turbine (VAWT). However, the HAWT disadvantage is that the horizontal axis, which is subjected to a high bending load, causes relatively higher maintenance costs. Additionally, VAWT is more appropriate for installation in small-scale and in urban areas due to its capability to run under turbulent wind stream conditions. From the other side, the disadvantage of the VAWT is that it is less efficient due to the negative role for some blades running in the opposite wind-direction. However, in this work, an attempt has been made to overcome that drawback by varying the Angle of Attack (AOA) of the vertically positioned blades. To achieve the AOA variation, a mechanism has been added, so it should allow the blade to rotate about its own axis under the effect of the aerodynamics force, without any need for external power based on its rotational position relative to the free stream. An aerodynamic analysis has been done theoretically by FEM methods. İn order to validate the applicability and performance improvement, a model from the composite material has been manufactured in the in-house workshop, afterward it has been tested under a different range of wind speed and various style of turbulent wind, for comparing the results and study the effect of AOA variation.