Kahramanmaraş ve Gaziantep/Nurdağı koşullarında bazı arpa çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characteristics of certain barley varieties under Kahramanmaras and Gaziantep/Nurdagi conditions
- Tez No: 520808
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇÖLKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma KSÜ Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri ve Gaziantep Üniversitesi, Nurdağı Meslek Yüksekokulu deneme tarlalarında 2013-2014 üretim yılında ATHENA“S”, ER-ALAM, KAYA 7794 ve PROMESA çeşitlerinin melezlenmesi ile geliştirilen 10 arpa melezinde sulamalı koşullarda tarımsal özelliklerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Melezler ile kontrol olarak kullanılan çeşitler (Kompakt ve Efes-98), tesadüf blokları deneme desenine göre, 4 tekrarlamalı olarak ekilmiştir. Araştırmada Başaklanma Süresi (Gün), Olgunlaşma Süresi (Gün), Başak Uzunluğu (cm), Başakta Dane Sayısı (Adet/Başak), Başakta Dane Ağırlığı (Gram/Başak), Bin Dane Ağırlığı (Gram), Dane Verimi (Kg/Dekar), Protein Oranı özellikleri incelenmiştir. İki lokasyondan elde edilen sonuçlara göre Eralam x Yabani(Ç) melezi ümitvar olarak görülmekte ve yöre çiftçilerine gelecekte tescilinden sonra, çeşit olarak tavsiye edilebilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the experimental fields of Kahramanmaras Sutcu Imam University, Faculty of Agriculture, Field Crops Department and Gaziantep University, Vocational School of Higher Education in Nurdagi 2013-2014 growing season in order to investigate agricultural characteristics of ATHENA“S”, ER-ALAM, KAYA 7794 and PROMESA cross in 10 line under irrigated conditions. The candidate and the control (Kompakt and Efes-98) were planted in completely randomized blocks design with four replication. In this study, days to spike, days to maturity, spike length, grain number per spike, spike weight, thousand kernel weight, grain yield and protein ratio were investigated. According to the results obtained from two localities, the Eralam x Wild (Ç) hybrid is determined to be promising and can be recommended as a variety after registration in the future with local farmers.