Yasli hastalarda preoksijenasyon; Uç dakika ve dört derin nefes tekniklerinin karşilaştirilmasi
Preoxygenation in the elderly; Comparison of the three minutes and four deep breath tecniques
- Tez No: 520813
- Danışmanlar: PROF. DR. YİLDİZ KOSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yaşlı hastalarda iki preoksijenasyon yönteminin, üç dakika ve dört derin nefes tekniklerinin karşılaştırılması amacıyla ASA grup I ve II hastalardan oluşan 60 yaş üzeri 15'er kişilik iki grup ile çalışıldı.%100 oksijen, devreli bir anestezi sistemiyle ve yeniden solumayı engelleyecek bir akım hızında uygulandı.Oksijen saturasyonu pulse oksimetre ile takip edildi. Arteriel kan gazı örnekleri alındı.Arter kan basınçları ve nabız ile birlikte ölçümler hava solurken, preoksijenasyon sonrası, entübasyon sonrası, %97, %95, ve %93 saturasyonlarda kaydedildi. %93 saturasyon noktasına ulaşma hızları her iki grupta kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Two preoxygenation tecniques were compared in elderly patients in order to find the superior one in terms of the avoidence of hypoxemia during anaesthesia induction and endotracheal intubation.Patients over 60 years of age were randomly divided into two groups: Group three minutes, n=15 and Group four deep breaths, n=15.Preoxygenation was applied with the anesthesia circuit, and with high flow 100% oxygen to prevent rebreathing. Pulse oxymeter was used for following periferic oxygen saturation.Arterial blood was taken for blood gas analysis . Blood pressures and heart rates were recorded as well as the other measurements at the time points of air-breathing, after preoxygenation, after intubation, and at the saturations of 97%, 95%, 93%. Time to reach the periferic oxygen saturation of 93% were recorded in both groups. Although the peak saturation levels reached after the both tecniques were similar in groups, the time to reach the desaturation point of93% was significantly shorter in Group four deep breaths ( Group three minutes: Mean:379,73±119,38 minutes; Group four deep breaths: Mean:254±94,95 )(p0,05).Mean age was 65,8years(61-76)in GrI and 65,2years (60-74) in Gr II.