(İshak Bin Murad) Edviye-i Müfrede: Metin indeks sözlük dil incelemesi
- Tez No: 520812
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF ALİ BOZKAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 925
Özet
14. asırda İshak Bin Murad tarafından yazılan Edviye-i Müfrede, bilinen ilk Türkçe tıp eseridir. Bu eserde 77 varak içinde yaklaşık 30.000 kelime bulunmaktadır. Eser dört bölümden oluşmuştur. İlk bölümü bitkiler, yiyecekler, içeceklerin anlatıldığı bölümdür. İkinci bölüm hastalıklar ve bu hastalıklara faydalı olacak ilaçların anlatıldığı bölümdür. Üçüncü bölümde yaşlıların hastalıkları ve tedavileri anlatılmıştır. Son bölümde ise bitki, hastalık,insan azaları ve madenlerin Türkçe,Arapça ve Farsça karşılıkları olan bir sözlük verilmiştir. Çalışmamızda üç ana bölüm vardır. Birinci bölümde, Latin harfleriyle metin vardır. İkinci bölümde dizin ve sözlük vardır. Üçüncü bölümde dil incelemesi vardır. Bu bölümde imla bilgisi, ses bilgisi ve şekil bilgisi vardır. Bu bölümde dilbilgisel bir çalışma yaptık. Ve bu bölümde metindeki kelime ve ekleri inceledik.
Özet (Çeviri)
Edviye-i Müfrede is written İshak bin Murad in 14. century and it is known first medicine work with Turkish. In thiswork there are approximate 30.000 words in 77 leafs. Work is forming four chapters. It is described plants, eatables and drinks, in first chapter. It is described illnesses and remedy of this illnesses in second chapter. It is described illnesses of the old persons and remedy of this illness in third chapter. And in finally chapter there are a dictionary which to plants, illness, human organs and minerals which with Turkish, Arabic and persian language. There are three main chapters our study. In first chapter. In this chapter there is text with Latin characters. In second chapter there are index and dictionary. In thirdchapter there are research of language. In this chapter there are spelling knowledge, fhonetic knowledge and morphologıc knowledge. We have investigated grammatical a study in this chapter. And in this chapter we have investigated words and suffixes which in the text.