Ülkemiz tahıl depolarından elde edilen bazı entomopatojen fungusların Tribolium confusum Jaquelin du Val (Coleoptera:Tenebrionidae) üzerine ölüm etkisi
Mortality effect of entomopathogenic fungi, obtained from cereal storages in Turkey on Tribolium confusum Jaquelin du Val (Coleoptera:Tenebrionidae)
  1. Tez No: 520816
  2. Yazar: EBRU TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUBİLAY ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, yerel 10 entomopatojen fungus izolatının (Beauveria bassiana'nın 155657, 146432, 138764, 158749, 151118, 5-1, 1-1, 42-1 izolatları, Beauveria varroe'nin 120601 izolatı ve Purpureocillium lilacinum'un 129216 izolatı) Tribolium confusum üzerindeki etkileri kontrollü şartlar altında incelenmiştir. Erginlere karşı 1000 ppm spor konsantrasyonu ile yapılan tarama testi sonuçlarına göre 7 günde %0-7.5, 14 günde %0-15 arasında ergin ölümü gerçekleşmiştir. Sonraki çalışmalarda kullanılmak üzere B. bassiana'nın 155657 izolatı seçilmiştir. B. bassiana 155657 kullanılarak, konsantrasyonun iki katına çıkartılması ergin ölüm oranını %25'den %32.5'e yükseltmiştir. Entomopatojen fungusun farklı nispi nemlerdeki etkisinin tespitinde dört nispi nem (% 55, 65, 75, 100) düzeyi testi sonucunda, ortam nispi neminin yükselmesinin ergin ölüm oranında yükselmeye neden olmadığı ve hatta düşüşlerin gerçekleştiği belirlenmiştir. B. bassiana 155657'nın dört konsantrasyonu (250, 500, 750, 1000 ppm) T. confusum larvalarına karşı test edilmiş ve larva ölüm oranları sadece 7. günde farklılık göstermiştir. En düşük konsantrasyon (%55 ölüm) haricindeki konsantrasyonlarda ölüm oranları (%75-81.7) arasında fark bulunmamıştır. B. bassiana 155657 uygulamasının uzun süreçli etkisinin test edildiği denemelerde iri bulgur veya buğday ununa 1000 ppm spor uygulanmış ve 2 ay sonra popülasyon durumları ve ölüm oranları belirlenmiştir. Çalışma sonucunda bulgurda erginlerin yaklaşık %35'inin, larvaların %35'inin, unda larvaların %43'ünün, pupaların ise %56'sının ölü olduğu tespit edilmiştir. Canlı birey sayısı bakımında ise fungus ile muamele edilen uygulamalardas birey sayısı (2196 adet) kontrolün (4174 adet) yarısına yakın düşüş göstermiştir. Bu çalışmada T. confusum'a karşı kullanım için öncelikle entomopatojen fungus izolat seçiminin oldukça önemli olduğu, larva ve pupaların B. bassiana'ya daha hassas olduğu, fungal etkinlik testlerinde entomopatojen fungusların uzun süreli uygulamalarının etkisinin de dikkate alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of 10 local entomopathogenic fungal (Beauveria bassiana 155657, 146432, 138764, 158749, 151118, 5-1, 1-1, 42-1 isolates of Beauveria varroe 120601 isolates and isolates the Purpureocillium lilacinum'un 129216) on Tribolium confusum was investigated under controlled conditions. According to the findings of a screening test on adults using 1000 ppm spore concentration, 0-7.5% and 0-15% mortalities were recorded in 7 and 14 days, respectively. B. bassiana's 155657 isolation was selected for use in subsequent studies. Doubling the concentration of Beauveria bassiana isolate 155657 increased adult mortality from 25.0% to 32.5%. Testing under four relative humidity levels (55, 65, 75, 100 %) showed that increasing relative humidity does not cause higher adult mortality, but can even reduce it. Four concentrations (250, 500, 750, 1000 ppm) of B. bassiana isolate 155657 was tested on larvae, and differences were recorded only amongst 7 day mortalities. Except for the lowest concentration (55% mortality), differences were not important amongst the rest (75-81.7%). In the experiments to test the long-term effect of B. bassiana application, 1000 ppm spores were mixed into either coarse bulgur or wheat flour, and then insect populations and mortality rates were evaluated 2 months later. About 35% of adults, 35% and 43% of larvae in bulgur and flour, respectively, were dead. While there were not any pupae in bulgur, mortality of pupae in flour was 56%. In respect to the number of live individuals, it dropped to almost half in fungus treatments (2196 insects) compared to control units (4174 insects). It is concluded that firstly, selection of entomopathogenic fungal isolate is quite important to be used against T. confusum; larvae and pupae were more susceptible to the infections; and, long-term effect of entomopathogenic fungi should also be considered in efficacy evaluations.