The impact of information provision on the social acceptance of shale gas development
Kaya gazının toplumsal kabulüne bilginin etkisi
  1. Tez No: 520831
  2. Yazar: GÜLDEHEN DİLGE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SOYTAŞ, PROF. DR. AYŞEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Enerji, Psikoloji, Econometrics, Energy, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Toplumsal kabul yeni üruünlerin ve teknolojilerin piyasaya girmesi ve enerji talebini ilgilendirenler dahil olmak üzere politikaların etkin bir biçimde hayata geçirilmesi noktasında önemli bir rol oynamaktadır. Kaya gazının çıkarılması sürecinde kullanılan hidrolik çatlatma teknolojisi tartışma konusu olmuş ve bu durum teknolojiye karşı yaklaşımlarda farklılıkları beraberinde getirmiştir. Bu tez kaya gazının toplumsal kabulünü etkileyen faktörleri anlamamızı sağlayan bir model önermektedir. Önerilen model risk, fayda, maliyet algıları, prosedürel ve dağılımsal adalet, güven, sonuç etkinliği, sorun algısı, bilgi ve deneyim etmenlerini içermektedir. Çalışma daha sonra farklı kaynaklardan (hükümet, endüstri, çevre sivil toplum kuruluşları ve bilim insanları) farklı içerikte (bilimsel ve bilimsel olmayan) bilginin kabul üzerine etkisini araştırmaktadır. Tek yönlü ANOVA sonuçları kontrol grubu ile bilim insanlarından bilgi alan grubun kendi evlerine yakın kaya gazı çıkarılması noktasında ortalama olarak anlamlı bir farkı olduğunu önermektedir, ancak kısmi en küçük kareler tekniği ile yapılan değerlendirmeler bilgi aktarımının deneyim ve bilgi ilişkisi haricinde toplumsal kabulü etkileyen etmenler arasındaki ilişkiyi anlamlı bir ölçüde değiştirmediğini ortaya koymaktadır. Sonuçlar deneyim etmeninin yalnızca kontrol grubu için bilgi üzerinde güçlü olumlu bir etkisi olduğunu belirtmektedir. Bu durum ilgili aktörler ile toplum arasında uygun iletişim yönteminin seçilmesi durumunda toplumun önceki deneyimlerini bilgi temelini oluşturmak için kullanma eğilimini kırabileceğinin altını çizdiği için önemli bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
Social acceptance is critical to the market penetration of new products and technologies as well as the successful implementation of policies, including those concerning energy demand. The hydraulic fracturing technique employed in the development of shale gas has been followed by controversy and this has resulted in the emergence of heterogeneity in attitudes towards the process. This thesis proposes a model for understanding the acceptance of shale gas development. The proposed model encompasses the factors: perceived benefits, risks and costs, procedural and distributional fairness, trust, outcome efficacy, problem perception, knowledge and experience. The study then explores the impact of information provision from different sources (the government, the industry, environmental NGOs and scientists) and of different content (scientific and non-scientific) on acceptance. A one-way ANOVA suggests that a significant difference between the means of the acceptance of shale gas development close to one's house exists among the control group and the group that received information from scientists. However, an overall evaluation of the model through the partial least squares technique reveals that apart from that between experience and knowledge, information provision does not alter the relationships among the factors that impact the acceptance of shale gas development significantly. For the experience factor, the results indicate that experience has a strong positive impact on knowledge for the control group only. This is crucial in that it underlines that selecting an adequate means of communication between relevant actors and the society could break the utilization of previous experience to construct a knowledge base.