Asynchronous runtime for AMR applications on exascale systems
Exascale sistemlerde AMR uygulamalari için asenkron yürütme sistemi
- Tez No: 520838
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM UNAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Uyarlanabilir Izgara Geliştirimi (Adaptive Mesh Refinement - AMR) belirli uygulamalar için hesaplama ve bellek maliyetini düşüren, kısmi ayrışık denklemlerin çözümü için geliştirilen bir yaklaşımdır. AMR, hesaplama alanını, ardışık olarak rafine edilmiş ızgaraların bir hiyerarşisi olarak temsil eder ve hiyerarşide hem iç hem de dış iletişimi ele alır. Basit bir AMR algoritması bir zaman adımı içerisinde bile, iletişim yönünden zaten pahalı olan pek çok eşzamanlama noktasını içerir. Bu problem, iletişim maliyetini daha da artıran milyar derecede paralleliğe sahip exascale süper bilgisayarlarda daha da belirgin hale geliyor. Asenkron yürütme aracılığıyla haberleşmeyi hesaplama ile örtüştürmek, iletişim maliyetini azaltmak için yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Senkronizasyondan kaçınmak için AMR algoritmalarını yeniden tasarlamak ve bir AMR uygulamasında iletişimin ve hesaplamanın örtüşmesini sağlamak için uygulamayı yeniden yapılandırmak fazlasıyla karmaşıktır. Bunlar, geniş kod büyüklüğünden ve karmaşık kontrol yapılarından dolayı yazılım geliştirmeyi ve yazılım bakım maliyetlerini daha da artırır. AMR uygulamalarında haberleşmenin etkilerini gizlemek için kesintisiz (nonintrusive) asenkron bir yaklaşım sunmaktayız. Yaklaşımımız, AMR uygulamaları ile ilgili alan bilgisini kullanarak veri bağımlılıklarını otomatik olarak algılar ve makul miktarda kod değişikliği ile asenkronizasyonu sağlar. Bu yaklaşımı kullanarak, faz asenkron bir AMR algoritması önermekte ve onu yaygın kullanılan AMReX adında AMR çerçevesine dahil etmekteyiz. Tüm haberleşme bitene kadar hesaplamanın geciktirildiği senkron algoritmaların aksine, faz asenkron algoritmasında, bağımlı haberleşme tamamlandığında AMR seviyesindeki bir alt ızgarada hesaplama yapılır. Bununla birlikte bir AMR seviyesindeki tüm alt ızgaraların hesaplanması bir sonraki AMR seviyesindeki hesaplama başlamadan önce tamamlanır. Faz asenkron AMR algoritmamız, hem senkron bir yaklaşımın verimliliğine sahiptir hem de tam asenkron uygulama performansını elde etmeyi amaçlamaktadır. AMR uygulamaları için önerilen faz asenkron yürütmeye olanak sağlayan yürütme sistemi gerçekleştirdik. Yürütme sistemi hiyerarşideki hem iç hem de dış haberleşmenin hesaplama ile örtüşmesine olanak vermektedir. Yürütme sistemi hem iç hem de dış haberleşmeyi gerçekleştiren haberleşme denetçilerini (communication handlers) içermektedir. Uygulamalar haberleşme verisini yürütme sisteminin haberleşme denetçisine devretmektedir. Bir ızgara için haberleşme bağımlılıkları tamamlanır tamamlanmaz, yürütme sistemi o ızgaranın hesaplanmasını planlamaktadır. Büyük köklü kodların senkronize olmayan yürütmeden senkronize yürütmeye geçişini kolaylaştıran, faz asenkron yürütme sistemi için uygulama programı arabirimini (UPA) dikkatli bir şekilde tasarladık. Yeni asenkron AMReX çerçevemizi tanıtmak için gerçek-dünya kodu olan, astrofizik akışları için çok bileşenli sıkıştırılabilir hidrodinamik denklemleri çözen CASTRO kodunu bir vaka çalışması olarak ele aldık. CASTRO'nun dönüşüm stratejisini tartıştık ve yeni UPA'mızı kullanmak için gereken programlama çabasını ve performansı değerlendirdik. Yaklaşımımız, uygulama programcısının verimliliğini ciddi biçimde etkilemeden okunurluğu ve uzun vadeli sürdürülebilirliği korurken, performans gerekliliklerini de yerine getirmektedir. Süper bilgisayar mimarileri heterojenliğe doğru yönelmektedir. Şuanda 500 süper bilgisayardan 100 tanesi hızlandırıcı kullanmaktadır ve bu sayı ilk 10 içerisindeki beş makineyi de kapsamaktadır. Bu nedenle heterojen mimariler için destekten yoksun olan programlama modellerinin bu makinelere uyarlanma ihtimali düşüktür. Heterojen mimariler üzerinde yürütmeyi desteklemek için yürütme sistemimizi genişlettik. Programlama modelimizin ve yürütme sistemimizin, AMR uygulamaları heterojen mimariler üzerine taşındığında ortaya çıkan güçlüklerle nasıl başa çıktığını göstermekteyiz. Yürütme sistemi, verimliliği korurken tüm hesaplama kaynaklarının etkin kullanımı için eşzamanlı olarak hem CPU'larda hem de GPU'larda hesaplama yapar. Performans çalışmalarında, küçük bir ısı adveksiyon uygulamasını ve geniş bir gerçek dünya üretim kodu olan CASTRO'yu kullanmaktayız. Intel Haswell ve Intel Xeon Phi (Knights Landing- KNL) kullanan, Hazel Hen ve Cori süper bilgisayarlarındaki performansı gösterdik. Makul bir programlama çalışmasıyla, Intel Haswell üzerinde 49K çekirdek ve KNL üzerinde 278,528 çekirdek kullanarak yüzde 50 daha iyi performans almayı başardık. Ayrıca yürütme sisteminde heterojen mimari desteğin performans analizini SummitDev'de ısı tutma kodunu kullanarak yaptık. SummitDev, IBM Power8 CPU'lar ve NVIDIA Tesla P100 GPU'lar ile donatılmış heterojen bir mimariye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Adaptive Mesh Refinement (AMR) is an approach to solving partial differential equations that reduces the computational and memory cost for certain applications. AMR represents the computational domain as a hierarchy of successively refined grids, introducing both intra- and inter-level communications in the hierarchy. A straight-forward AMR algorithm typically exhibits many synchronization points even during a single time step, where costly communication often degrades the performance. This problem will be even more pronounced on exascale supercomputers containing billion way parallelism, which will raise the communication cost further. One common technique to reduce the communication overhead is to overlap communication with computation through asynchronous execution. Re-designing AMR algorithms to avoid synchronization and manually restructuring an AMR application to realize communication overlap is extremely complicated and increases software development and maintenance costs due to the large code size and complex control structures. We present a nonintrusive asynchronous approach to hide the effects of communication in an AMR application. Specifically, our approach reasons about data dependencies automatically using domain knowledge about AMR applications, allowing asynchrony to be discovered with only a modest amount of code modification. Using this approach, we proposed a phase asynchronous AMR algorithm and incorporated it in a widely used AMR framework, AMReX. Unlike synchronous algorithm where computation is delayed until all communication is finished, in phase asynchronous algorithm, a subgrid at an AMR level is scheduled for computation as soon as its dependent communication is completed. However, computation of all subgrids at an AMR level are completed before starting computation on a next AMR level. Our phase asynchronous AMR algorithm aims to achieve the performance of a fully asynchronous execution while retaining the productivity of a synchronous approach. We implemented a runtime system to facilitate the proposed phase asynchronous execution for AMR application. The runtime enables overlapping of both intra and inter-level communication with the computation within a level. Runtimes include communication handlers that perform both intra and inter-node communication. Applications hand over the communication data to the runtime's communication handler. As soon as communication dependencies for a subgrid are completed, the runtime schedules that subgrid for computation. We carefully designed an API for phase asynchronous execution model to facilitate the transition of large legacy codes from synchronous to asynchronous execution. As a case study, we pick the CASTRO code, which solves multicomponent compressible hydrodynamic equations for astrophysical flows, as a real-world code to demonstrate our new asynchronous AMReX framework. We discuss the transformation strategy of CASTRO and evaluate the performance and programming effort required to use our new API. Our approach achieves the performance requirements while retaining readability and long-term maintainability without severely affecting the productivity of the application programmer. Supercomputer architectures are trending towards heterogeneity. At the moment, 110 out of top 500 supercomputers uses accelerators this number includes five machines from the top 10. Thus programming models without support for heterogeneous architectures are not likely to be adopted on these machines. We extend our runtime to support execution on heterogeneous architectures. We present how our programming model and runtime system deal with the challenges raised when porting AMR application on heterogeneous architectures. The runtime schedules computation on both CPUs and GPUs concurrently to effectively use of all computational resources while maintaining the productivity. For performance studies, we use a small heat advection application and a large real-world production code, CASTRO. We demonstrate performance on Hazel Hen and Cori supercomputers; on the Intel Haswell cores and on the Intel Xeon Phi (Knights Landing- KNL). With reasonable programming effort we were able to achieve up to 50% performance improvements using 49K cores on Intel Haswell and 278,528 cores on KNL. We also carried out performance analysis of the heterogeneous architecture support in the runtime using the heat advection code on SummitDev. SummitDev is a heterogeneous architecture machine equipped with IBM Power8 CPUs and NVIDIA Tesla P100 GPUs.