The effect of structural layout on the supersonic flutter characteristics of a fighter wing
Savas uçagı iç yapısındaki alternatif tasarım çözümlerinin ses üstü hızlardaki çırpınma karakteristigine etkisi
- Tez No: 520839
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN KAYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Modern hava araçlarında esnekliğin artışıyla, aeroelastik etkilerin tasarım fazının en başından dikkate alınması önem kazanmıştır. Aeroelastik isterlere uygunluğun, tasarımın erken aşamalarında doğru olarak belirlenmesi, tasarımın ileriki seviyelerinde olası iterasyonları ve düzeltmeleri engelleyerek maliyet ve zaman açısından verimliliği arttıracaktır. Bu sebeplerden ötürü, konsept tasarım fazında ses üstü çırpınma hızının tespit edilebilmesi önem kazanmaktadır. Tez çalışmasının ilk aşamasında, çırpınma hesaplarında kullanılan ses üstü aerodinamiği, Garrick ve Rubinow'un öne sürdüğü Possio teorisi ve ses üstü Piston teorisi ile basit iki boyutlu kanat modeli için türetilmiştir. Bu teoriler temel alınarak üretilen kod, sonlu basit plaka kanat modelinin ses üstü çırpınma hızının tahmini için kullanılmıştır. Tez çalışmasının ikinci aşamasında, paket aeroelastik çözücü olan ZAERO kullanımıyla zayıflatılmış AGARD 445.6 kanadının ses üstü çırpınma hızı hesaplanmıştır. Çalışmanın sonunda, bir savaş uçağı kanat modeli oluşturulmuş ve çeşitli iç dizilimlerinin ses üstü çırpınma hızını etkisi araştırılmıştır. Spar sayısı ve oryantasyonu, kabuk tabaka oryantasyonu ve harici yük eklentisinin ses üstü çırpınma etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in flexibility of modern aircraft structures requires the aeroelastic effects be taken into consideration from the very beginning of the design phase in order to escape expensive iterations during the subsequent design phases and lower the required weight penalties resulting from compliance to certain aeroelastic requirements. Therefore, to be able to predict the supersonic flutter velocity is important in the preliminary design phase of fighter aircraft to increase design efficiency. In the first phase of the thesis study, the supersonic aerodynamics required for the flutter calculations are derived for a typical section wing section model using the application of Possio's theory proposed by Garrick and Rubinow and the supersonic Piston theory. A code is developed applying these theories and it is used to estimate the supersonic flutter speed of a finite plate wing model. In the second phase of the study, the commercial aeroelastic solver ZAERO is utilized to calculate the flutter speed of the weakened AGARD 445.6 Wing. Finally, a fighter wing model is created and its various layout options are analyzed in terms of their effect on supersonic flutter speed with ZAERO. The spar number and orientation, the skin ply orientation and the effect of an external mass is analyzed to observe their effects on the supersonic flutter speed.