Association of heat shock protein with some physiological parameters in the goats
Sıcaklık şok proteinlerinin keçilerde bazı fizyolojik parametrelerle ilişkileri
  1. Tez No: 520856
  2. Yazar: HAFSA MOHAMMED MOHAMMED AL-YAMANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KOLUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Barınaklarda oluşan iklimin olumuz etkileri sonucu ortaya çıkan mikroçevreler hayvan sağlığını ve performanısını olumsuz etkilemektedir. Çalışma, Adana'da bulunan Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Döner Sermaye İşletmesine bağlı süt keçiciliği araştırma uygulama çiftliğinde yarı entansif koşullarda sıcak ve nemli koşulların etkisini belirlemeye yönelik olarak başlatılmıştır (36 59 ', 35 18' E). Deneme boyunca 20'şer baş Alpin, Saanen ve Boer keçisinin bazı fizyolojik parameterler (Rektal sıcaklık, solunum sayısı, nabız sayısı, deri sıcaklığı) davranış özellikleri (su tüketimi, yem tüketimi) canlı ağırlık, süt kompozisyonu, HSP60 ve HSP70 konsantrasyonu ve bunların korelasyonları üzerinden durulmuştur. Fizyolojik verilere göre, Saanen ırklar arasında sıcaktan en az etkilenen ırk olmuştur. Bu yem tüketiminde tam tersidir. Saanenler özellikle sıcak ve nemli koşullarda diğer ırklardan daha fazla yem tüketimişlerdir. Bunun sonucu olarak laktasyon perromansları da daha yüksek düzeyde gerçekleşmiştir; Saanenin günlük süt verimi 1.6 l., Alpinin 0.9 l., Boerin ise 0.7l. Düzeyindedir. Buna ek olarak su tüketimleri d'artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change impairs health and productivity in farm animals. The study was conducted under semi intensive dairy goat research unit of Çukurova University, Agriculturalk Faculty in Adana (36 59', 35 18' E). During the experiment some physiological parameters (BT, ST, PR, RR, HT), behavioral aspects (water intake, feed intake) aspects, body weight, milk production, milk composition, concentration of HSP60 and HSP70 and correlation between HSP60 and HSP70 with water intake and milk production were investigated on 60 heads of Alpine, Saanen and Boer does (20 heads for each) in research farm. In terms of physiological data among breeds, it has been detected that Saanen breed was less influenced for seasons than Alpine and Boer breeds, as respect to the feed intake, Saanen breed also consumpted more feed in the summer while compared to Alpine and Boer breeds and this point influenced to milk production; Saanen breed had higher milk production whereas milk production was 1.6 l. for Saanen breed, 0.9 l. for Alpine breed, 0.7l. For Boer breed within T groups and 1.5 l. for Saanen breed, 0.9 l. for Alpine breed and 0.5 l. for Boer breed within G groups during the summer.