İmmun trombositopenili (İTP) hastalarda serum serbest ısı şoku proteni (HSP) 60,hsp70, anti-hsp 60 ve anti-hsp70 seviyesi ve patogenezle ilişkisi
The associ̇ation of the hsp60, hsp70 and anti̇-hsp60, anti̇-hsp70 levels wi̇th the pathogenesi̇s of itp
- Tez No: 452875
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF BİRTAŞ ATEŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: İmmun Trombositopeni (İTP) GP IIb/IIIa ve GPIb/IX gibi trombosit membran proteinlerine karşı otoantikorların varlığı ve trombosit yıkımı ile karakterize otoimmun bir hastalıktır. Isı şoku proteinlerinin (HSP) bazı otoimmün hastalıklarda önemli bir antijenik belirleyici olduğu ve anti-HSP'lerin bir çok patolojik durumla ile ilişkili olduğu bildirilmiştir.Yöntemler: Çalışma Ocak 2011 ile Şubat 2012 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Erişkin Hematoloji Polikliniğinde yeni İTP tanısı konan 28 olgu (19 Kadın, 9 Erkek) ve kronik İTP nedeniyle poliklinikten takip edilen 35 olgu (23 Kadın, 12 Erkek) ve 25 sağlıklı bireyden (17 Kadın, 8 Erkek) oluşan kontrol grubu ile oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Immune thrombocytopenia is an autoimmune disease characterized by auto-antibodies against thrombocyte membrane proteins such as GPIIb/IIa and GPIb/IX and peripheral thrombocyte destruction. In some autoimmune disorders heat-shock proteins(HSP) are suggested to be an important antigenic factor. In this study,we searched for the serum free levels of HSP60, HSP70, anti-HSP60 and anti-HSP70 in ITP patients with different stages of disease and healthy controls.Method: 28 newly diagnosed ITP patients (19 female, 9 male), 35 ITP patients in chronic phase(23 female, 12 male) who are followed up in Kocaeli University Hospital Hematology Department and 25 healthy control (17 female, 8 male) are included in this study.