Experimental investigation on mechanicalproperties of adhesively bonded al-gfrpjoints reinforced with nanoparticles
Nanopartiküller ile güçlendirilmiş al-gfrp yapıştırmabağlantılarının mekanik özelliklerin deneysel olarakincelenmesi
  1. Tez No: 520879
  2. Yazar: DİDEM KINAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET VEYSEL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Al ve fiber takviyeli polimerler, yüksek mukavemet/ağırlık oranları nedeniyle havacılık ve otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Farklı malzemelerin birleĢtirilmesinde yapıĢtırıcıların kullanılması mekanik yöntemlere göre pek çok avantaj sağlamakla birlikte, yapıĢtırıcı bağlantısının mukavemetini arttırmaya yönelik çalıĢmalar devam etmektedir. Bu tezde, ticari epoksi yapıĢtırıcıya (Araldite 2014) nano-silika, nano-kil ve çok duvarlı karbon nano-tüp (MWCNT) gibi nano-parçacıkların eklenmesinin Al-GFRP tek-bindirmeli yapıĢma derzlerinin kayma ve çarpma dayanımlarına etkileri araĢtırılmıĢtır. YapıĢtırılan numunelerinin kayma dayanımları ASTM D 3039 uluslararası standartlara uygun olarak üniversal çekme test makinesi ile araĢtırılmıĢtır. Ayrıca, yapıĢtırılan bağlantıların darbe performanslarını ISO 179 uluslararası standartlara uygun olarak hazırlanıp Charpy darbe testi ile test edilmiĢtir. Deneysel çalıĢmaların sonuçları, yapıĢtırıcıya eklenen nano parçacıklarının Al-GFRP yapıĢtırma bağlantılarını kayma performansında %38 ila % 62 oranında iyileĢtirdiğini göstermiĢtir. Darbe dayanımlarının ise %10 ila %14 oranında arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aluminium and fibre reinforced polymers are widely used in the aerospace and automotive industries due to their high strength/weight ratios. While the use of adhesives in combination of different materials provides many advantages over mechanical methods, efforts are being made to increase the strength of the adhesive connection. In this study, the effects of adding Nano-particles such as Nano-silica, Nano-clay and multi-walled carbon Nano-tubes (MWCNT) to the commercial epoxy adhesive (Araldite 2014) on the shear and impact strength of Al-GFRP single-lap joints were investigated. Shear performance of bonding samples was researched by universal tensile test machine in accordance to ASTM D 3039 international standards. In addition to this, Charpy impact test was used to evaluate the impact performances of samples in accordance to ISO 179 international standards. The experimental results showed that the addition of Nano-particles gives enhancements in the sheAr performance of Al-GFRP bonding joints by %38 to % 62. Impact strength is increased by 10% to 14%.