Hemşirelerin ventrogluteal bölgeye intramüsküler ilaç uygulama becerilerinin geliştirilmesinde hibrit simülasyon yönteminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of hybrid simulation method in development of ventrogluteal site intramuscular pharmaceutical administration skills of nurses
  1. Tez No: 520884
  2. Yazar: BETÜL KILIÇ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin ventrogluteal (VG) bölgeye intramüsküler (İM) ilaç uygulama becerisinin geliştirilmesinde Hibrit Simülasyon Yönteminin etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla prospektif randomize kontrollü araştırma olarak yapılmıştır. Araştırma, Aralık 2017-Haziran 2018 tarihleri arasında, Ankara'da bir eğitim araştırma hastanesinde çalışan müdahale grubunda 59, kontrol grubunda 58 olmak üzere toplam 117 hemşire ile yürütülmüştür. Araştırma verileri; Tanıtıcı Özellikler Formu, VG Bölgeye İM Enjeksiyon Uygulaması Bilgi Değerlendirme Formu, Değişim Aşaması Değerlendirme Soru Formu, Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği, VG Bölgeye İM Enjeksiyon Uygulama Beceri Gözlem Formu, Eğitim Sonrası Değerlendirme Soru Formu kullanılarak toplanmıştır. Uygulamada, önce Transteoretik Modele göre teorik eğitim sonra müdahale grubuna Hibrit Simülasyon yöntemi, kontrol grubuna Düşük Gerçeklikli Simülatör kullanılarak VG bölgeye İM ilaç uygulama beceri eğitimi verilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma ile Pearson ki kare, Bağımlı ve Bağımsız Gruplarda t Testleri, One-Way ANOVA, McNemar, Cochran Q Testi ve Marginal Homogeneity testi kullanılmıştır. Araştırmada, müdahale ve kontrol grubunda yer alan hemşirelerin son-test bilgi puan ortalamalarının, ön-test bilgi puan ortalamalarına göre anlamlı düzeyde (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a prospective randomized controlled study for the purpose of evaluating the effectiveness of Hybrid Simulation Method in development of ventrogluteal (VG) site intramuscular (IM) pharmaceutical administration skill of nurses. The study was conducted between December 2017 and June 2018, with a total of 117 nurses working at a training & research hospital in Ankara, including 59 in the intervention group and 58 in the control group. Study data were collected using Introductory Characteristics Form, VG Site Injection Administration Knowledge Evaluation Form, Stages of Change Evaluation Questionnaire, Scale of Student Satisfaction and Self-confidence in Learning, VG Site IM Injection Administration Skill Observation Form, and Post-Training Evaluation Questionnaire. In the implementation, first, theoretical training was given according to the Transtheoretical Model, then VG site IM pharmaceutical administration skill training to the intervention group using Hybrid Simulation Method and to the control group using low-fidelity simulator. Number, percentage, mean, standard deviation and Pearson's chi-square, t-Tests in Dependent and Nondependent Groups, One-Way ANOVA, McNemar, Cochran's Q-Test and Marginal Homogeneity test were used in evaluation of the data. In the study, mean post-test knowledge scores of the nurses in the intervention and control groups were found to be significantly (p0.05).