Müsabık taekwondocularda saldırganlık ve dürtüsel davranış tepkilerinin incelenmesi
Survey of agressi̇on and impulsive behaviour reacti̇ons i̇n competitor taekwondo
- Tez No: 520911
- Danışmanlar: DR. ENVER DÖŞYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünyada saldırganlığın giderek daha da artması sonucu insanlar, içinde biriktirdiği negatif enerjiden kurtulmak için birçok farklı yollara başvurmaktadır. Bunlardan en önemli ve etkili olanların başında da spor gelmektedir. Spor başarısı ise rakibin oyun kuralları çerçevesinde engellenmesine bağlıdır. Bu engellemenin sınırlarını, ilgili spor dalının kendi kuralları, yapılan hareketin taşıdığı niyet ve kasıt derecesi belirler. Bu tez çalışmasın da Türkiye'de Taekwondo sporu yapan yıldız, genç ve büyükler kategorisinde olmak üzere 200 Müsabık Taekwondocuya anket çalışması yapılmıştır. Bu spora bireylerin başlamasında etkili olan dürtüsel davranış tepkilerinin etkisi ve saldırganlık düzeyleri boyutu ve bu sporu yapmaya başladıktan sonra bireylerde meydana gelen saldırganlık boyutlarının değişimini anlayabilmek amacıyla saldırganlık ve dürtüsel davranış tepkileri belirlenmiştir. Çalışmada hedeflenen amaçlara ulaşmak için; çalışmaya katılanlara fiziksel saldırganlık, düşmanlık, öfke ve sözel saldırganlık yaklaşımları ölçmek için sporculara saldırganlık düzeylerinin belirlenmesine yönelik Buss-Perry tarafından geliştirilen Saldırganlık Ölçeği'nde yer alan 29 adet önermeye verdikleri tepkiler istatistik olarak değerlendirilmiştir. Bunun yanında Araştırmaya katılan sporcuların demografik özelliklerine göre dağılımları çizelge 1'de verilmiştir. Demografik özellik olarak yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, kardeş sayısı, ikamet yeri, taekwondoya başlama yaşı ve ne kadardır bu sporu yaptığına ilişkin değişkenler incelenmiştir. araştırmaya katılan sporcuların %60,5'i 16-17 yaş grubunda, %24,5'i 15 yaş ve altı, %15,0'ı ise 18 yaş ve üstü yaş grubunda yer almaktadır. Çalışmaya katılan sporcuların ortalama yaşı 16,6, en küçük 12 ve en yüksek 42 yaşında sporculardan oluşmaktadır. Çalışmaya katılan müsabık sporcuların %67,0'ı erkek ve %33,0'ı kadın sporcudan oluşmaktadır. Eğitim düzeyleri incelendiğinde, %88,0 gibi büyük bir çoğunluğu lise mezunu, %7,0'ı lisans ve %5,0'ı ilköğretim mezunu olduğu tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan sporcuların %46,0'ı 1-2 kardeş olduklarını, %42,4'ü 3-4 kardeş, %10,1'i 5-6 ve %1,5'i 7 ve üstü kardeş sayısına sahip olduklarını belirtmişlerdir. Müsabık sporcuların ikamet yerleri incelendiğinde, %49,5'i büyükşehirlerde, %39,4'ü il, %10,6'sı ilçelerde ikamet ettiği tespit edilmiştir. Çalışmaya katılanların kaç yıldır Taekwondo yaptıkları incelendiğinde, %41,0'ı 4-6 yıldır bu sporla uğraştıklarını belirtirken, %32,5'i 7 yıl ve üstü bir sürede, %26,5'i ise 1-3 yıldır bu sporla uğraştıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca bu sporla uğraşma yılı ortalama olarak 5,7 hesaplanırken, en düşük 1 ve en yüksek ise 28 yıl olduğu tespit edilmiştir. Sporcuların başlama yaşları incelendiğinde ise, %47,0'ı 10 yaşından küçük bir yaşta başladığını, %39,0'ı 11-13 yaş aralığında ve %14,0'ı 14 yaş ve üstünde bu spora başladığını ifade etmiştir. Taekwondoya ortalama başlama yaşı 10,7 olarak hesaplanırken en düşük 4 en yüksek 22 yaşında başlanıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of increase of agression in the world, people consult several different ways to get rid of negative energy they save inside. The most important and the first of these is sport. Sport success is connected to block the competitor by the game rules. The borders of these blocking are determined by the releated sport branch own rules, the degree of the intention and the pulse of the movement that has been made. In this study a questionnaire was brought about with 200 Competitor Taekwon-do practitioners in the category of all star, young and grown-ups. Aggression and impulsive behaviour reactions have been identified in order to understand the change in the dimension of impulsive behaviour reations, that effect the individuals to start this sport, after they start doing this sport. Toget the goals that aimed in the study; the hostility, verbal and physical aggression reactions that sporters give to the 29 questions take part in the“Aggression Scale”prepared by Buss-Perry have been eveluated statistically. Besides the demographic distribution of sporters, took part in this study, has been given in table 1. As demographic feature age, gender, education level, number of siblings, place of residence, the starting age of this sport and for how long the sporter do this sport have been studied. Thesporters, 60,5 % of sportersare 16-17, 24,5% of sportersare 15 andminor, 15% sporters are 18 and older, took place in this study. Average age of the sporters took place in the study is 16,6, the youngest one is 12 and the oldest one is 42. 67% of the competitor sporters took place in the study has been men and 33% has been women. When the education level has been studied 88% of the sporters are high school graduates, 7% of them are four year faculty graduates and 5% of them are primary school graduates. 46% of the sporters that took place in the study has 1-2 siblings, 42,4% of them have 3-4 siblings, 10,1% of them have 5-6 siblings and 1,5% of them have 7 or more siblings. When their residences are investigated it has been seen that 49,5% of them are from metropolises,39,4% of them are from cities and 10,6% of them are from towns. 47% of the sporters started this sport younger than 10, 39% of them started between the ages 11-13, 14% of them started 14 and older. The average age of starting Taekwondo is 10,7, the youngest starting age is 4 and the oldest one is 22.