Akut pulmoner emboli tanısı almış hastalarda ekokardiyografik olarak değerlendirilen sağ kalp fonksiyonları ve kalp hızı değişkenliği arasındaki ilişki
The relationship between the heart heart functions and heart rate variability evalued by echocardiographic evaluation in patients with acute pulmonary embolism
- Tez No: 520940
- Danışmanlar: PROF. BESTE ÖZBEN SADIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Amaç: Pulmoner emboli hastalarında akut sağ ventrikül (RV) basınç yüklenmesine bağlı olarak RV fonksiyonlarında bozulma gelişebilir. Ani kardiyak ölüm pulmoner hipertansiyon hastalarında önemli bir mortalite nedenidir ve kalp hızı değişkenliği ani ölüm ve aritmileri öngörmede kullanılan bir yöntemdir. Çalışmamızın amacı, akut pulmoner emboli hastalarında sağ atriyum (RA) ve RV fonksiyonlarının“Speckle tracking”ekokardiyografi yöntemi ile değerlendirilmesi ve hastaların kalp hızı değişkenliklerinin (HRV) incelenmesidir. Metod: Çalışmamıza 76 akut pulmoner emboli hastası ile 50 sağlıklı kontrol ardışık olarak dahil edilmiştir. Tüm hastaların ve kontrol grubunun RA hacim ve fazik fonksiyonları ile RV fonksiyonları konvansiyonel ve“Speckle tracking”ekokardiyografi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Hasta ve kontrol grubuna 24 saatlik ritm Holter tetkiki yapılarak“Time domain”ve“Frequency domain”analizler ile kalp hızı değişkenlikleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Pulmoner emboli grubunda 5 hasta masif, 34 hasta submasif, 37 hasta nonmasif emboli olarak sınıflandırıldı. Masif ve submasif pulmoner emboli hastalarında, konvansiyonel ekokardiyografik parametrelerden RV çapı, miyokard performans indeksi ile sistolik pulmoner arter basıncı nonmasif ve kontrol grubuna göre artmışken, RV fraksiyonel alan değişimleri ve triküspit anüler plan sistolik hareketi değerleri anlamlı olarak düşüktü. Nonmasif pulmoner embolili hastaların konvansiyonel ekokardiyografik parametreleri kontrol grubu ile benzerken“speckle tracking”ekokardiyografi metodu ile ölçülen RV“global longitudinal strain”değerleri anlamlı olarak düşüktü. RA fazik fonksiyonları masif ve submasif pulmoner emboli hastalarında anlamlı olarak düşükken nonmasif pulmoner emboli ve kontrol grubunda benzerdi. Tüm pulmoner emboli hasta gruplarında kalp hızı değişkenliği parametreleri (SDNN24, SDANNi, SDNNi) anlamlı olarak düşük bulundu. Sonuç: Akut pulmoner emboli hastalarında RA ve RV fonksiyonları etkilenmektedir. Konvansiyonel parametrelere göre RA ve RV fonksiyonlarının korunduğu kabul edilen nonmasif pulmoner emboli hastalarında dahi“speckle tracking”ekokardiyografi metodu ile RA ve RV fonksiyonlarının etkilendiği gösterilmiştir. Pulmoner emboli hastalarında kalp hızı değişkenliği azalmaktadır ve bu bulgu hastalarda ilave aritmi ve ani kardiyak riski oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: Right ventricular (RV) functions are impaired due to acute RV pressure overload in patients with pulmonary embolism (PE). Sudden cardiac death constitutes a major cause of mortality in pulmonary hypertension and alterations in heart rate variability (HRV) are predictive of sudden cardiac death and arrhythmic events The aim of the study was to evaluate the right atrial (RA) and RV functions of the patients with acute PE by speckle tracking echocardiography and to assess their HRV. Methods: Seventy-six patients with acute PE and fifty controls were consecutively included. All PE patients and controls underwent conventional and two-dimensional speckle tracking echocardiography to determine RA volumes and phasic functions and RV global longitudinal strain (GLS). All PE patients and controls underwent a 24-hour Holter electrocardiogram for HRV assessment by time- and frequency-domain analysis. Results: Five patients had massive PE while 34 patients had submassive PE and 37 patients had nonmassive PE. Massive and submassive PE patients had significantly larger RV, increased myocardial performance index and systolic pulmonary artery pressure while they had significantly lower RV fractional area change and tricuspid annular plane systolic excursion compared to nonmassive PE patients and controls. While there were not any significant differences in conventional echocardiographic parameters between nonmassive PE patients and controls, RV GLS assessed by“speckle tracking”echocardiography was significantly lower in nonmassive PE patients. RA phasic functions were impaired in massive and submassive PE patients compared to nonmassive PE patients and controls. All PE groups had significantly decreased HRV parameters (SDNN24, SDANNi, SDNNi) compared to controls. Conclusion: Acute PE impaires RA and RV functions. Even in nonmassive patients,“speckle tracking”echocardiography reaveled that RA and RV functions were impaired although the conventional echocardiographic parameters were similar to those of controls. PE patients had decreased HRV indicating a high risk for malignant arrhythmic events and sudden cardiac death in PE patients.