Akut pulmoner tromboembolide trombüs lokalizasyonunun prognoz ve kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon ile ilişkisi
The relationship of thrombus localization with prognosis andchronic tromboembolic pulmonary hypertension in acute pulmonarythromboembolia
- Tez No: 603918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM SERCAN ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Akut pulmoner tromboembolide (PTE) trombüs lokalizasyonunun kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon (KTEPH) gelişimi ile ilişkisini saptamak ve prognoza etkisini araştırmaktır. Ayrıca KTEPH ve kronik tromboembolik hastalık (KTEH) gelişimi üzerine etkili risk faktörlerinin saptanması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Aralık 2014 ile Eylül 2018 tarihleri arasında Bilgisayarlı Toraks Pulmoner Anjiyografi (BTPA) ile PTE tanısı konulan veya sintigrafi ile tanı konulmuş olsa bile tanı anında BTPA mevcut olan, en az 3 aylık antikoagülan tedavisini tamamlamış 91 hasta prospektif olarak değerlendirildi. Ayrıca daha önce PTE tanısı almış ve tedavisi tamamlanmış 35 ölen hasta da retrospektif olarak incelendi. Olguların, tıbbi öyküleri, komorbid hastalıkları, risk faktörleri, tanı anındaki semptomları, bulguları ve BTPA'daki pıhtı lokalizasyonu, PTE için aldıkları medikal tedaviler, alt ekstremite venöz doppler ve ekokardiyografi sonuçları kaydedildi. Tedavi sonrası semptomları, bulguları, Troponin-I, NT-proBNP, D-dimer, CRP değerleri, akciğer grafisi, alt ekstremite venöz doppler ultrasonografi, akciğer V/Q sintigrafi, EKO'ları kaydedildi. Bu sonuçlara göre gerekli görülen olgulara sağ kalp kataterizasyonu planlandı. KTEPH tanılı hastalarda ise bu tetkikler daha önceki başvurularında yapıldığı için; olgular 6 dakika yürüme testi ve ekokardiyografi yapılarak değerlendirildi. Bu veriler KTEPH/KTEH gelişimi ve sağ kalım açısından analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların 56'sı kadın (%61,5), 35'i erkek (%38,5) idi. Ortalama yaş 56,39 yıl (SD ±14.39) olarak saptandı. 91 hastanın 5'i KTEPH tanılı hastalardı ve 2 hastaya da çalışma sırasında KTEPH tanısı konuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the relationship between thrombus localization and the development of chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH) in patients with acute pulmonary thromboembolism (PTE) and to determine the risk factors on the development of CTEPH and chronic thromboembolic disease (CTED). Materials and Methods: Ninety-one patients who had been diagnosed with PTE with computerized thorax pulmonary angiography (CTPA) or who underwent CTPA at the time of diagnosis even if the diagnosis was made by scintigraphy and who received anticoagulant therapy for at least 3 months were prospectively evaluated between December 2014 and September 2018. In addition, 35 patients who were previously diagnosed with PTE and completed treatment were retrospectively examined. Medical histories, comorbidities, risk factors, symptoms, findings and thrombus localization in CTPA at the time of diagnosis, medical treatments for PTE, results of venous doppler and echocardiographic examinations were recorded. Post-treatment symptoms and signs, Troponin-I, NT-proBNP, D-dimer, CRP values, results of chest X-ray, lower extremity venous doppler ultrasonography, lung V / Q scintigraphy and echocardiograpic examinations were also recorded. Right heart catheterization was planned according to these results. Since these tests were performed in previous examinations in patients diagnosed with CTEPH; cases were evaluated by 6 minute walk test and echocardiography. These data were analyzed for development of CTEPH/CTED and survival. Results: Fifty six (61.5%) of the patients were female and 35 (38.5%) were male. The mean age was 56.39 years (SD ± 14.39). Five out of 91 patients were previously diagnosed with CTEPH and 2 patients were diagnosed with CTEPH during the study. When the relationship between thrombus localization and CTEPH was examined, the development of CTEPH was found to be significantly higher in patients who were diagnosed with V / Q scintigraphy after the absence of thrombus in the CTPA than patients with thrombus in the main and distal branches (p 0.9, 3rd degree tricuspid insufficiency and pulmonary artery pressure (PAP) > 36 mmHg has been statistically 7 associated with development of CTEPH within the parameters evaluated at the time of diagnosis (p=0,011, p=0,007, p=0,0001). In the parameters evaluated after the treatment; any pathologic sign in chest x-ray, elevation in troponin I NT-PROBNP or CRP, echocardiographic right/left ventricular diameter ratio > 0.9, 3rd degree tricuspid insufficiency, PAP > 36 mmHg, elevation of tricuspid velocity and right ventricular basal diameter > 3 cm were found to be significantly correlated with CTEPH development.