Fleet routing and assignment problems in airline industry
Havacılık sektöründe uçak atama ve rota belirleme problemleri
- Tez No: 52095
- Danışmanlar: PROF.DR. CEYHAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, İşletme, Aircraft Engineering, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
KISA ÖZET Havacılık Sektöründe Uçak Atama ve Rota Belirleme Problemleri Altan Evni Uçuş tarifesi, maliyet ve gelirlerin büyük bir kesimini belirlediğinden, havacılık sektörü planlama sürecinde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı, havacılık sektöründe karşımıza çıkan uçak atama ve rota belirleme problemlerine, pratikte uygulanabilir çözümler geliştirmektir. Uçak atama ve rota belirleme problemlerinde amaç, uçak tipsiz bir uçuş tarifesi ve bir uçak kümesi verildiğinde, operasyonel kısıtları da göz önüne alarak, uçuşların uçak tiplerini belirlemek ve en karlı uçak rotalarını oluşturmaktır. Problem, bir 0-1 tamsayı programlama modeli olarak formüle edilmiş ve çözülmüştür. Çalışmada, iki ayrı çözüm yöntemi önerilmiştir: Tümden optimizasyon yöntemi ve ayrıştırma yöntemi. Her iki yöntem de, TÜRK HAVA YOLLARI' nm 1995 kış tarifesi kullanılarak test edilmiş, ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Modellerin testi için, bir optimizasyon sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemde, lineer optimizasyon için Simplex' algoritması, tamsayı optimizasyon için Branch & Bound' algoritması kullanılmıştır. Çok sayıda değişik VIboyutta problemin çözümünden elde edilen deneyim ve sonuçlar, çalışmada sunulmuştur. Burada önerilen modelin, gerçek yaşam problemlerine uygulanabilir olduğu görüldüğünden, havacılık karar destek sistemlerinin bir parçası olarak kullanılabilir. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fleet Routing and Assignment Problems in Airline Industry by Altan Evni The flight schedule is the central element of an airline's planning process due to the fact that a significant portion of costs and revenues are fixed with a given schedule. The purpose of this work is to formulate and develop practicable solution methods to fleet routing and assignment problems arising in airline industry. Given an unfleeted flight schedule and a set of aircrafts, the objective of fleet routing and assignment problem is to determine the aircraft type of flight legs and generate the most profitable aircraft routes while taking into account some operational constraints. The problem is formulated and solved as a zero-one integer programming model. Two different solution procedures are proposed: Total optimization approach and a decomposition approach. Both approaches are tested with Turkish Airline's Winter 95 flight schedule and successful results were obtained. A custom optimization system is developed for model testing. Simplex algorithm and the branch & bound algorithm IVare used for linear and integer optimization, respectively. Computational experience with the optimization system for various different sized problems are also presented in the study. The model presented here proved to work for real life problems and can be used as part of airline decision support systems with some extensions.