Solunum yetersizliği olan hastaların yoğun bakım ünitesinden taburculukları sırasında hipoksemi sıklığı ve prognozu etkileyen faktörler
Hypoxemia incidence during discharge from the intensive care unit of patients with respiratory failure and effect on prognosis
  1. Tez No: 520969
  2. Yazar: BAŞAK BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yoğun Bakım Ünitesi(YBÜ), akut/kronik solunum yetersizliği olan hastaların takip edildiği, invaziv girişimlerin ve ileri monitörizasyon yöntemlerinin sıklıkla uygulandığı, hasta yatış süresi ve mortalitenin servis yataklarına göre daha yüksek olduğu birimlerdir. Bunun yanı sıra, solunum yetersizliği olan hastalar uzamış YBÜ yatışı, yüksek mortalite ve morbiditeye sahiptir. YBÜ'den taburcu edilen hastaların yeniden YBÜ'ne ya da hastaneye başvuruları sık karşılaşılan ve istenmeyen bir durumdur. YBÜ kaynaklarının en uygun biçimde kullanılması ve kritik hastaların prognozunun doğru tahmin edilmesine yönelik çalışmalar son yıllarda önem kazanmaktadır. Çalışmamızda, akut ve/veya kronik solunum yetersizliği olan hastaların YBÜ'den taburculukları sırasında hastanede yatış süresi, organ yetersizliği, mortalite ve sağ kalım üzerinde hipoksemininrolünü ve diğer etkili prognostik faktörlerin belirlenmesini amaçladık. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı YBÜ'lerinde Mayıs 2017 - Mayıs 2018 tarihlerini kapsayan 1 yıllık süreçte akut/kronik akciğer hastalığı olan, YBÜ'de 48 saat ve üzerinde yatış süresi olan, yatış öncesinde mevcut ya da yatış sırasında gelişmiş akut ve/veya kronik akciğer hastalığı olan, malignite öyküsü bulunmayan, Glaskow Koma Skoru 8 ve üzerinde olan, oksijen bağımlılığı olmayan, 18 yaş ve üzeri olan hastalar prospektif gözlemsel olarak incelenmiştir. Çalışma süresi içinde, solunum yetersizliği ön tanısıyla takip edilen 115 hastanın 25'inin (% 21.7) taburculuk sonrası tekrar YBÜ ihtiyacının geliştiği, bu hastaların 19'unda solunum yetersizliği nedeniyle yeniden YBÜ yatışı yapıldığıbelirlendi.
Özet (Çeviri)
The intensive care unit (ICU) is a highly organized part of an hospital where patients with acute/chronic respiratory failure are monitored, invasive interventions and advanced monitoring methods are frequency applied with higher patient stay and mortality compared to thewards. Additionally, patients with respiratory failure have lengthened ICU admissions, high mortality and morbidity. Patients discharged from the ICU are often re-admitted to the ICUorhospital again.Studies about the most appropriate use of ICU resources and prediction of accurate prognosis for critical patients has gained importance in recent years. In our study, we aimed to determine the role of hypoxemia during discharge of patients with respiratory failure from the ICU on duration of hospital stay, organ failure, mortality and survival and other effective prognostic factors. This prospective observational study included patients at Akdeniz University Faculty of Medicine Anesthesiology and Reanimation department ICU during the 1-year period from May 2017 to May 2018 with acute/chronic lung disease having admission duration of 48 hours or longer to the ICU, with acute and/or chronic lung disease present before admission or developing during admission, with no history of malignancy, Glasgow coma score of 8 and above, with no oxygen dependence and aged 18 years and older. During the study period, 25 (21.7%) out of of 115 patients monitored with prediagnosis of respiratory failure required ICU readmission after discharge, with 19 of these patients were readmitted for respiratory failure. The mean age of patients readmitted to the ICU was higher (p=0.006).