Abdominal histerektomi ameliyatı geçiren kadınlarda reiki ve sırt masajının ağrı üzerine etkisi
Effects of reiki and back massage on pain in women having undergone abdominal hysterectomy
- Tez No: 520971
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL YAĞMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırma; açık abdominal histerektomi ameliyatı geçiren kadınlarda reiki ve sırt masajının ağrı, yaşam bulguları ve analjezik kullanımı üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla ön test- son test kontrol gruplu desende yapıldı. Materyal ve Metod: Araştırma Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniklerinde Haziran 2017- Eylül 2018 tarihlerinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Diyarbakır il merkezinde bulunan 2 hastane oluşturdu. Örnekleme 34 reiki, 34 sırt masajı ve 34 kontrol grubu olmak üzere toplam 102 abdominal histerektomi ameliyatı geçiren kadın alındı. Deney grubuna 20'şer dakika reiki veya sırt masajı uygulandı. Kontrol grubuna sadece standart ameliyat sonrası bakım verilerek veri toplama formları uygulandı. Veriler anket formu, sayısal ağrı değerlendirme ölçeği ve yaşamsal bulgular formu ile toplandı. Veriler sayı, yüzde, aritmetik ortalama (ort), standart sapma (SS), ki kare testi, bağımlı ve bağımsız gruplarda t-testi, ve Anova testi kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The present study with a pretest-posttest control group pattern was conducted to determine the effects of reiki and back massage on pain, vital signs and analgesic use in women having undergone open abdominal hysterectomy. Materials and methods: The study was conducted in Dicle University Training and Research Hospital and Gazi Yaşargil Training and Research Hospital, Obstetrics and Gynecology Clinics, June 2017- September 2018. Two hospitals located in the city center of Diyarbakır, comprised the population of the study. The women having undergone open abdominal hysterectomy in two hospitals located in the city center of Diyarbakır, a province in southeastern Turkey, comprised the population of the study. The study sample included 102 women. They were assigned into the reiki, back massage and control groups each of which included 34 women. The participants in the reiki and back massage groups received 20 minutes of reiki or back massage respectively. The participants in the control group received only the standard postoperative care. Then, the participants were administered the data collection forms. The study data were collected using the Questionnaire (Survey Form), Numerical Pain Rating Scale and Vital Signs Form. The data were analyzed using numbers, percentages, arithmetic means, standard deviation (SS), chi-square test, dependent and independent samples t-test, and ANOVA test.