Relationship of sex-role orientation to two measures of self-esteem
Cinsiyet rollerinin özdeğerle ilişkisi
- Tez No: 52098
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, kişilerin benliklerine karşı olan tutumları, ya da kendilerine biçtikleri değer olarak tanımlanabilecek olan özdeğer (self-esteem) ile cinsiyet kimlilerinin ilişkisi araştrnlmıştrr. Ayrıca bu iki benlik algısının, farklı kültürel eğilimler tarafından nasıl etkilendiği de incelenmiştir. Örneklem 139 üniversite öğrencisiyle oluşturulmuş ve bu gruba iki farklı özdeğer ve bir de cinsiyet kimlikleri envanterinden oluşan bir batarya uygulanmıştır. Beklendiği üzere, erkek ve kadınların global özdeğerleri açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamış, ancak özdeğere katkıda bulunan alanların herbirinden duyulan memnuniyet ve bunlara atfedilen önem ortalamlan karşılaştırıldığında, ortaya anlamlı farklılıklar çıkmıştır. Sonuçlar, bu farklılıkların toplumun erkek ve kadından beklentileriyle bağlantılı olarak şekillendiği yönündedir. Özetle, erkeklerde bireyin kendisine yönelik özellikler ön plandayken, kadrolarda başkalarıyla ilişkilere yönelik özellikler önem kazanmaktadır. Bu araştırmanın diğer bulguları arasında, en azından bu grup için, cinsiyet kimliklerinin özdeğeri belirlemede biyolojik cinsiyetten daha başarılı olduğu sayılabilir. Ayrıca sonuçlar, androjen ve maskulen özellikler gösteren erkek ve kadınların özdeğerlerinin daha yüksek olacağım belirten modelleri onaylar niteliktedir. Araştırmada ortaya çıkan sonuçlar geleneksel cinsiyet kimliklerine yönelik sosyalizasyonun, yüksek sosyoekonomik toplum katmanlarında değişmekte olduğunu, ve değişimin bu genç, yüksek eğitimli ve şehir kökenli grupta belirgin olarak ortaya çıkmakta olduğunu göstermektedir. Bulgular,“bireycilik- toplulukçuluk”boyutu bağlanımda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The inquiry in the present study was concerned with how people's attitude towards their own identity, or perceived worthiness, i.e., self-esteem, and their sex-role identity relate to each other, and how these two cognitions are influenced by the possible forms of relationship depending on the culture. For that purpose, data were collected from a group of university students (N=139), using a sex-role inventory and two self-esteem inventories which were designed to measure separate aspects of self- esteem. As hypothesized, the global self-esteem of the men and women respondents did not significantly differ, although their satisfaction with, and the importance they attributed to specific sources of self-esteem diverged markedly. The results suggested that these source specific differences in self-esteem were in accordance with social role expectations from men and women. More specifically, whereas in men individuating characteristics were more salient, among women the interpersonal bonds were more consequential. The present results also provided support for the hypothesis that sex-role orientation, rather than biological sex, is related to self- esteem. The evidence provided partial support for both the androgyny and masculinity models. The findings were in line with the proposition that traditional sex-role socialization is undergoing change in higher socioeconomic sectors of the society, and this change is more evident in young, educated, urban groups. The results were discussed in terms of the individualism-collectivism dichotomy.