Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Pers varlığı (M.S. 224-651)
The presence of Persians in the Eastern and Southeastern Anatolia (AD. 224-651)
  1. Tez No: 520993
  2. Yazar: MUHAMMET YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. OĞUZ TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 622
Özet
Bu çalışmada Sasani Devleti'nin ayakta kaldığı dört asrı aşkın süre içerisinde, günümüzde Anadolu olarak tarif edilen coğrafyanın sınırlarında kalan Yukarı Fırat ve Dicle havzalarında, yazılı metinlerle beraber numismatik ve arkeolojik veriler de esas alınarak Sasanilerin siyasi, askeri, kültürel, dini, sosyo-politik ve ekonomik varlıkları mercek atına alınmaktadır. Devletin, kuruluş felsefesiyle devlet bürokrasisinin reel politik eğilimleri arasında nasıl bir tercih yaptığı ve Sasani devlet aklının başvurduğu yıkıcı militarist yöntemlerle bir tebaanın ne kadar makbul ve nasıl muti bir kitle olması gerektiği de sorgulanan hususlar arasındadır. Bu, politik bir kurgu olarak siyasi olduğu kadar dini bir hüviyet de taşımaktaydı. Dini retorikle süslenmiş ideolojik-politik propagandanın yeni madun bir kitle üretmenin temel aracı olarak hangi saiklerle kullanıldığı irdelenmektedir. Sasanilerin, Roma'nın siyasi, askeri ve ekonomik imkânlarını sınama/imha etme amaçlı ya da doğrudan sınırlardaki ahaliye karşı, devletin kuruluşundan yıkılışına kadar geçen sürede hangi ideolojik/politik reflekslerle var olmaya çalıştığı sorgulanmış ve nihayetinde bunun hangi paradigmalar üzerine kurgulandığı sorularına bu bağlamda cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate the political, military, cultural, socio-political and economical aspects of the Sasanians who were located on the borders of the land which is described as Anatolia today, in the Upper Euphrates and Trans-Tigrit basins during more than four centuries, through written sources and numismatic and other archaeological data. It also questions how the Sasanian state has made a choice among the real political tendencies of the state bureaucracy with its initial foundation philosophy, and to what extent the states destructive militarist methods worked in order to have a good and submissive mass as subjects. This was religious as it was political. The ideological-political propaganda adorned with religious rhetoric is explored as a fundamental instrument to produce a new mass. Moreover, it focuses on the ideological and political reflexes of the Sasanians either for destroying the political, military and economical means of Roman Empire or directly against the habitants of the border throughout its existence, and finally it examines the paradigmas on which Sasanians builds their policies.