Ortodontik tedavi bitiminde yapılan debonding işlemleri sonrası oluşan bakteriyeminin incelenmesi
An evaluation of bacteremia formation after debonding procedures at the end of orthodontic treatment
  1. Tez No: 520992
  2. Yazar: YASİN AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERVE GÖYMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortodontik tedavi bitiminde yapılan debonding işlemlerinin bakteriyemiye olan etkisinin araştırılmasıdır. Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda sabit ortodontik tedavi gören ve debonding endikasyonu olan 28 hasta seçildi. Farklı zamanlarda bu hastaların kanları alınarak bakteriyemi açısından araştırıldı. Debonding öncesinde (T0), braket sökülmesinden hemen sonra (T1) ve mine yüzeyinde kalan kompozit kalıntıları ile plak birikintilerinin temizlenmesinden hemen sonra (T2) hastaların antekübital venlerinden kanları alındı. Alınan kan örneklerinin kan kültür şişesine ekimi yapılıp bakteri üremesi olup olmadığı araştırıldı. Elde edilen sonuçlara göre, T0 ve T1 zamanlarında alınan kan örneklerinin hiçbirinde bakteri üremesine rastlanmazken, T2 zamanında alınan kan örneklerinden 10'unda bakteri üremesi tespit edildi. Üreyen bu bakteriler arasında Streptococcus viridans, Streptococcus mitis, Streptococcus parasanguinis, Streptococcus salivarius, Streptococcus oralis, Staphylococcus aereus, Actinomyces oris, Actinomyces naeslundii ve Klebsiella pnömonie tespit edilmiştir. Normalde steril olan kanda bu bakterilerin var olması bakteriyel endokardit oluşma ihtimalini düşündürmüştür. Sonuç olarak risk grubundaki hastalarda debonding işlemleri esnasında bakteriyemiye yol açılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of debonding procedures at the end of orthodontic treatments on bacteremia. 28 patients were selected from the patients who were treated with fixed orthodontic treatment in Gaziantep University Orthodontics Department of Dentistry and were indicated for debonding treatment. The bloods of these patients were taken at different times and bacteremia was investigated. The bloods of patients were taken from the antecubital veins before debonding (T0), after only debonding (T1) and after cleaning the plaque deposits with composite residues remaining on the enamel surface (T2). Blood samples were planted in the blood culture flask, was immediately taken followed up for bacterial reproductive. According to the results, there was no bacterial reproduction of blood samples at the T0 and T1, while there was bacterial reproduction of blood samples at the T2. Streptococcus viridans, Streptococcus mitis, Streptococcus parasanguinis, Streptococcus salivarius, Streptococcus oralis, Staphylococcus aereus, Actinomyces oris, Actinomyces naeslundii and Klebsiella pnömonie were detected in these bacteria. Detection of these bacteria in the blood, which is normally sterile, possibly may cause to the formation of bacterial endocarditis. In conclusion, patients in the risk group may be exposed to the bacteremia during debonding.