Bireylerin dürtüsel satın alma niyetinde çerçeveleme etkisi
Framing effect on the individuals' impulse buying intention
- Tez No: 520994
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY SABAH ÇELİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı dürtüsel kişilik özelliklerinin ve çerçeveleme etkisinin dürtüsel satın alma niyeti üzerindeki etkisini ölçmektedir. Bununla birlikte; bir taraftan satın alma uzmanı ve bireysel tüketicilerin çerçeveleme etkisi ile dürtüsel satın alma niyeti ilişkisine olan aracılık etkisi incelenirken, diğer taraftan; ürün türünün hem çerçeveleme etkisi ile dürtüsel satın alma niyeti ilişkisine olan aracılık etkisi, hem de dürtüsel kişilik özellikleri ile dürtüsel satın alma niyeti ilişkisine olan aracılık etkisi analiz edilmiştir. Bu amaçla; dört farklı deneysel çalışma, satın alma uzmanları ile bireysel tüketicilerden oluşmak üzere iki ayrı grupta yapılmıştır. Her bir deney birbirinden bağımsız ve farklı katılımcılar ile gerçekleştirilmiştir. Deney kapsamında çerçeveleme etkisini ölçebilmek amacıyla, ön test sonuçlarında hazcı olarak nitelendirilen BMW marka otomobil ile faydacı olarak nitelendirilen Toyota marka otomobil için sunulan aksesuarların boş paket otomobile eklenebileceği belirtilmiş ve böylece tüketiciler eklemeli seçenek çerçevelemesine maruz bırakılmıştır. Bununla birlikte, dolu paket otomobilden istenilmeyen aksesuarların çıkarılması seçeneği sunularak tüketicilere çıkarmalı seçenek çerçevelemesi uygulanmıştır. Böylece aynı seçeneğin farklı sunulması neticesinde tüketicilerde dürtüsel satın alma niyetinin farklılık gösterip göstermeyeceğinin test edilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda yüksek dürtüsel kişilik özelliklerinin dürtüsel satın alma niyetini arttırdığı tespit edilmiştir. Çerçeveleme etkisinin tüm tüketiciler için dürtüsel satın alma niyeti üzerinde etkili olduğu ve çıkarmalı seçenek çerçevelemesine maruz kalan tüketicilerin eklemeli seçenek çerçevelemesine maruz kalan tüketicilere nispeten daha fazla dürtüsel satın alma niyetinde bulundukları görülmüştür. Ancak; katılımcıların bireysel tüketici veya satın alma uzmanı olmasının, çerçeveleme etkisi ile dürtüsel satın alma niyeti ilişkisine aracılık etkisinin olmadığı bulunmuştur. Ürün türünün ise çerçeveleme etkisi ile dürtüsel satın alma niyeti üzerinde aracılık etkisinin bulunduğu ancak dürtüsel kişilik özellikleri ile dürtüsel satın alma niyeti üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın, ulaşılabilen yazın değerlendirildiğinde, dürtüsel satın alma niyetini bireysel tüketiciler ve satın alma uzmanları özelinde karşılaştırmalı inceleyen ilk çalışma olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the effect of the impulsive personality traits and option framing on impulse buying intention. Additionally; on the one hand, purchasing specialists' and individual consumers' mediation impact on intention of buying relation through option framing is being assessed, on the other hand, product type's mediation effect over buying intention through option framing, and its impact on impulsive buying relation by means of impulsive personality traits, is being analyzed. To this end, four different experimental studies have been carried out with the participation of two groups, which are composed of purchasing specialists, and individual consumers. Each of the experiment is conducted through the participation of different, and independent sample groups. In order to measure the framing effect within the scope of the experiment, hedonic product BMW automobile and utilitarian product Toyota automobile have been determined with preliminary test. In the additive option framing, participants were told that they might add accessories as they want to economic package. Besides, in the subtractive option framing, participants were told that they might delete accessories as they wanted from luxury package. Therefore, it is aimed to test whether the intention of impulse buying differs in consumers as a result of different presentation of the same option. Within the framework of extracted facts, it is being detected that high impulsive personality traits increases the impulse buying intention. It is being observed that option framing is effective on consumers' buying intention. In line with this fact, it is being detected that consumers who are exposed to subtractive option framing are more inclined towards impulsive buying intention when compared with those exposed to additive option framing. However, participants, be it rather individual consumer or purchasing specialist, do not have mediation effect over impulse buying intention, and option framing. It is being determined that product type brings about mediation impact on option framing, and impulse buying intention, but that it does not have any effect on impulsive personal trait, and impulse buying intention. In view of the literature that is reviewed within the scope of this study, it is being considered that this study is the first to comparatively examine the impulse buying intention unique to individual consumers, and purchasing specialists.