Integration of accounting with manufacturing resources planning
Üretim kaynakları planlaması ile muhasebenin bütünleştirilmesi
- Tez No: 52100
- Danışmanlar: PROF.DR. SEYHAN TUĞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
KISA ÖZET Üretim Kaynaklan Planlaması ile Muhasebenin Bütünleştirilmesi Barış Akçalı Gün geçtikçe artan küresel rekabet, şirketleri tüm problemlerine yanıt veren tek bir çözüm bulmaya zorlamıştır. Bazdan kendi şirketleri için yepyeni bilgisayar programlan yazmayı denemiş, diğerleri ise ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak hazır programlardan yararlanmaya çalışmışlardır. Çoğu zaman üretim planlama» ile muhasebeyi bütünleştirebilmek, böyle programlarda aranan özelliklerin başında gelir. Bu çalışmanın amacı Üretim Kaynaklan Planlaması akışı içinde muhasebe ile bütünleştirilmesi gerekli olan noktalan ortaya çıkarmaktır. Bu nedenle bir MRP II (Üretim Kaynaklan Planlaması) programı ayrıntılı olarak incelenmiş, veri tabam yapısı ve fonksiyonları analiz edilmiştir. Muhasebe ve özellikle maliyet muhasebesi ile ilgili Amerikan kaynaklan araştırılmış ve Türkiye'deki uygulama ile karşılaştırılmıştır. Bunları takiben, yukarı da sözedilen noktalar ve o noktalarda oluşan muhasebe kayıtlarının ana hatları vurgulanmıştır. Programda yapılacak değişikliklerin ve eklerin listesi verilmiştir. Bulgular bir bilgisayar programcısının anlayabileceği ve program geliştirmesinde kullanabileceği bir biçimde sunulmuştur. Son olarak, daha ileri çalışmalar için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Integration of Accounting with Manufacturing Resources Planning by Bans Akçalı The continuously increasing global competition have led firms to look for complete solutions to the problems of their enterprises. Some of them have tried to write completely new computer programs for themselves, while others have searched for softwares which win best fulfill their requirements. Many times the ability to integrate production planning with accounting has been among the desired functions of such programs. The scope of this study was to highlight the points in the flow of Manufacturing Resources Planning, which need to be integrated with accounting. For this purpose, an MRP II program has been studied in detail, and its database structure and functions have been analysed. American textbooks on accounting and especially on cost accounting have been investigated and compared to the Turkish practice. Following that, the points mentioned above, and the kind of accounting data that will be generated at those points have been thoroughly outlined. The necessary changes and additions to the software have been listed. The findings have been presented in such a format that they may be interpreted by a computer programmer and used when expanding the existing software. Finally, the suggestions for further study have been detailed. IV