Analysis of import from Turkey to Iraq and Northern Iraq region
Türkiye'den Irak ve Kuzey Irak bölgesine ithalatın analizi
- Tez No: 521009
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZDAR KİRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Irak'ın ve Kuzey Irak Bölgesi'nin (KIB) yerel mal ve hizmet ihtiyaçları, uluslararası pazarlardan ve tüm komşu ülkelerden yapılan ithalata dayanmaktadır. Bütün komşu ülkeler arasında Türkiye hem Irak hem de KIB için en büyük ticaret ortağıdır. Ancak, Türkiye'den ithal edilen malların oranı KIB bölgesinde farklılık göstermektedir. Bu tez çalışmasının amacı, 2004-2017 yılları arasında Türkiye'den Irak'a ve KIB'e yapılan ithalatı etkileyen faktörleri incelemektir. Bu amaçla zaman serileri analizi için uygun ekonometrik modeller kullanılmıştır. Zaman serileri kullanılması sebebi ile durağanlık test edilmiş ve yapısal kırılmalar dikkate alındığında zaman serilerinin trend çevresinde durağan olduğu tespit edilmiştir. İthalatı etkileyebilecek teorik değişkenler olan Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH), döviz kuru ve nüfus modellerde kullanıldığında, sadece GSYİH istatistiksel olarak anlamlı değişken olarak tespit edilmiştir. Buna ilaveten Johansen eşbütünleşim sonuçları elde edilememiştir. Bütün bu beklenmeyen durumların sebebi gözlem sayısının az olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Iraq's and Northern Iraq Regions (NIR) local needs of goods and services depend on imports from international markets, and between all neighbors, Turkey is the biggest trade partner for both Iraq and NIR. However, the ratio of imports from Turkey is different in the NIR region. The purpose of this thesis study is to analyze the factors affecting import from Turkey to Iraq and NIR during the period 2004 to 2017. For this purpose, appropriate econometric models are used for time series analysis. The use of time series requires stationarity and when the structural breaks are considered, the time series are found to be stationary around the trend. The theoretical variables Gross Domestic Product (GDP), exchange rate and population that can affect imports are used in the models, and only GDP was found to be statistically significant. In addition, Johansen cointegration results could not obtained. All of these unexpected results are due to the small number of observations.