Yeni mezun hemşirelerin profesyonel rollerine geçiş sürecinin hasta güvenliği kültürüne etkisi
The impact of professional role transition process of newly graduate nurses on patient safety culture
- Tez No: 521010
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma yeni mezun hemşirelerin mesleki rollerine geçiş sürecinin hasta güvenliği kültürüne etkisinin belirlenmesi amacıyla İstanbul ilindeki özel bir grup hastanesinde 90 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada hemşirelerin profesyonel role geçiş sürecindeki yaşadıkları gerçeklik şokunun hasta güvenliği kültürünü etkileyen faktörleri belirlemek amacı Sosyo-Demografik bilgileri de içeren profesyonel rollerine geçiş sürecinde yaşadıkları güçlüklere (gerçeklik şoku) yönelik bilgileri değerlendiren bilgi formu ile Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 21.0 programı ile yapılmıştır. Araştırma verileri değerlendirilirken frekans, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Tek yönlü (One way) Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The impact of professional role transition process of newly graduate nurses on patient safety culture. The aim of this study is to determine the effects of reality shock, that new graduated nurses, in other words those who are the their beginning of their professional occupations have experienced during the transition process of their professional roles on the culture of patient safety. This study was carried out with 90 nurses in a special group hospital in Istanbul. In concept of the study, to specify the factors those affect attitudes of the nurses to the culture of patient safety in the transition process of their professional roles, the Information Form and the Patient Safety Culture Scale was used. The information form includes the information about socio-demographic characteristics of the nurses and the difficulties (reality shock) that they experienced during the transition to their professional roles. Evaluation of the data gained by the information form and Patient Safety Culture Scale was done with SPSS 21.0 program. Frequency, percentage, means and standard deviation were used in the evaluation. One way ANOVA test was used to compare quantitative data and the TUKEY test was used to determine the group that caused the difference.