İnternet oyun oynama bozukluğu ölçeğinin Türkçeye uyarlanması
Adapting the internet gaming disorder scale into Turkish
- Tez No: 521024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Pontes ve arkadaşları tarafından 2014 yılında geliştirilmiş olan İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeğini Türkçeye uyarlamak ve ölçeğin psikometrik özelliklerini incelemektir. Gereç-Yöntem: Metodolojik tasarımda olan araştırmanın örneklemini üç farklı okulda öğrenim görmekte olan 12-18 yaş arası 549 öğrenci oluşturmaktadır. Ölçeğin dil eşdeğerlik çalışması ana dili İngilizce olup Türkçe bilen ve anadili Türkçe olup İngilizce bilen iki ayrı uzman tarafından yapılmıştır. Ölçek maddelerinin uygunluğunu değerlendirmek için“Çocuk Psikiyatrisi”,“İngiliz Dili”,“Türk Dili”ve“Ölçme ve Değerlendirme”alanlarında uzman olan toplam 12 kişiden Lawshe tekniği kullanılarak görüş alınmış ve kapsam geçerlilik oranları hesaplanmıştır. Ölçeğin güvenirliğini değerlendirmek amacıyla test-tekrar test yöntemi ve cronbach alfa iç tutarlık analizi kullanılmıştır. Ölçeğin yapı geçerliği doğrulayıcı faktör analizi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın verileri SPSS ve AMOS programları kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Ölçeğin maddelerinin kapsam geçerlik oranlarının 0,80 ile 1,0 arasında değiştiği, ölçek toplamında ise 0,93 olduğu belirlenmiştir. Bu hali ile orijinal ölçeğin madde sayısı korunmuştur. İkinci aşamada 33 kişilik örneklem üzerinde test-retest yöntemi kullanılarak pilot uygulama yapılmıştır. Birinci ve ikinci uygulamadan elde edilen ortalama puanlar, eşleştirilmiş gruplarda t-testi ile değerlendirilmiş olup, her iki ortalama arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (t:,692, p:,494).
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of this study is to adapt Internet Gaming Disorder Questionnaire developed by Pontes et al. (2014) into Turkish and investigate its psychometrical features. Method: Sample of this study includes 549 students aged between 12 and 18 from three different schools. Language non-inferiority study of questionnaire was conducted by two experts whom mother language is English and fluent in Turkish, or vice versa. In order to assess the convenience of questionnaire items, opinions from 12 experts from the areas of“Child Psychiatry”,“English Language”,“Turkish Language”and“Assessment and Evaluation”were obtained via interviews using Lawshe method, then content validity values were calculated. Validity of questionnaire was evaluated by test re-test method and Cronbach's alpha internal consistency analysis. Construct validity of questionnaire examined by confirmatory factor analysis. SPSS and AMOS softwares were used for statistical analyses. Results: Content validity values of questionnaire's items varied between 0,80 and 1,0; value for overall questionnaire score was 0,93. Therefore all items presented in original version of questionnaire were remained. On the second phase of study, a pilot study was conducted on a sample consisting of 33 participants by using test re-test method. There was no significant difference between mean scores obtained from both studies when these two groups analyzed by using t-test for matched groups (t:,692, p:,494).