Metisiline dirençli staphylococcus aureus için vankomisin'in mik değerleri üzerinde farklı basınç ve sürelerde uygulanan hiperbarik oksijenin etkisi
The effects of hyperbaric oxygen administered at different pressures and durations on minumum inhibitöry consentration (mic) values of vancomycin for mrsa
  1. Tez No: 521029
  2. Yazar: HİLAL AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN SAVAŞ TOKLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: S. Aureus tüm dünyada toplum ve hastane kaynaklı enfeksiyonlara yol açan en önemli etkenlerden biridir. Özellikle yoğun bakım üniteleri başta olmak üzere metisiline dirençli S. Aureus (MRSA) enfeksiyonları giderek artan oranlarda rapor edilmektedir. Günümüzde bu enfeksiyonların tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar Vankomisin ve Teikoplanin olmak üzere glikopeptid grubu antibiyotiklerdir. Bu antibiyotiklerin uzun süreli ve yüksek doz kullanımı sonucu ototoksisite, böbrek yetmezliği, nötropeni, trombositopeni, agranülositoz gibi yan etkiler görülebilmektedir. Hiperbarik oksijen tedavisi (HBO) antimikrobiyal etkisi nedeniyle özellikle diyabetik ayak olguları başta olmak üzere birçok enfeksiyöz durumda yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır. MRSA üzerine HBO uygulamasının etkileri çeşitli çalışmalarda incelenmiş olup tam bakteriyal eradikasyon sağlanamasa da tek başına HBO tedavisinin etkinliği gösterilmiştir. Aynı zamanda HBO ile antibiyotiklerin kombine edildiği gruplarda umut vadedici sonuçlar elde edilmiştir. Yöntem: Bu in vitro çalışmada üç farklı MRSA suşu üzerinde vankomisinin gradyan test yöntemi ile ölçülen MİK değerleri üzerinde normobarik ve %100 oksijenin ve 2 ila 2,8 ATA da 90 ve 300 dakika süreyle uygulanan HBO uygulamasının etkisi araştırılmıştır. Bulgular ve sonuç: Normobarik oksijen ve hiperbarik oksijen uygulamasının kontrol grubuyla karşılaştırıldığında vankomisinin MİK değerlerini düşürdüğü gözlenmiştir. Ortaya çıkan bu sinerjistik etki, in-vivo çalışmalarla da desteklemesi halinde, oksijen ile birlikte uygulandığında vankomisinin doz ayarlanması yoluyla toksik etkilerinin önlenmesi açısından önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: S. Aureus is one of the most important causes of community and hospital- acquired infections worldwide. Methicillin-resistant S. Aureus (MRSA) infections, particularly in intensive care units, are increasingly reported. Currently, the most commonly used drugs in the treatment of these infections are antibiotics of the glycopeptide group, including Vancomycin and Teikoplanin. Side effects such as ototoxicity, renal insufficiency, neutropenia, thrombocytopenia, agranulocytosis can be seen after long-term and high dose usege of these antibiotics. Hyperbaric oxygen therapy (HBO) is used as an adjunctive therapy in many climical conditions with infection, especially in cases of diabetic foot, due to its antimicrobial effect. The effects of HBO application on MRSA have been investigated in several studies and the efficacy of HBO treatment alone has been demonstrated even though complete bacterial eradication is not achieved. At the same time, promising results were obtained in groups in which HBO and antibiotics were combined. Method: In this in vitro study, we investigated the effects of normobaric and %100 Oxygen, HBO at 2 and 2,8 ATA for 90 and 300 minutes, on MIC values of vancomycin measured by gradient method for three species of MRSA. Result and conclusion: When normobaric oxygen and hyperbaric oxygen administration were compared with the control group, it was observed that the MIC values of vancomycin were lowered by oxygen. If this synergistic effect is supported by in vivo studies it may be important to prevent toxic effects of dose adjustment of vancomycin when administered in combination with oxygen.