Klinik örneklerden izole edilen metisiline dirençli Staphylococcus aureus izolatlarında seftobiprolün tek başına ve kombine halde in vitro etkinliği
In vitro efficacy of ceftobiprole alone and in combination on methicillin-resistant Staphylococcus aureus isolates isolated from clinical specimens
- Tez No: 872998
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Staphylococcus aureus, bakteriyemi, endokardit, cilt ve yumuşak doku enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, solunum yolu enfeksiyonu gibi enfeksiyonlara neden olan önemli bir insan patojenidir. Metisiline dirençli S. aureus (MRSA) enfeksiyonları, tedavi seçeneklerinin azalmasına, hastanede yatış süresinin uzamasına, sağlık maliyetlerinin artmasına neden olmakta ve halk sağlığı için küresel bir tehdit oluşturmaktadır. MRSA izolatlarında vankomisine duyarlılığın azalması ve daptomisine dirençli MRSA izolatlarının ortaya çıkması yeni tedavi seçeneklerini zorunlu kılmıştır. Bu çalışmada, klinik örneklerden izole edilen 100 MRSA izolatında seftobiprolün tek başına ve kombine halde in vitro etkinliği araştırılmıştır. Rutin kullanılan antibiyotikler için duyarlılık testleri, disk difüzyon yöntemi ile yapılmıştır. Seftobiprol, daptomisin ve vankomisin için minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. Heterorezistan vankomisine orta duyarlı S. aureus (hVISA) varlığı, makro gradiyent test ile araştırılmıştır. Seftobiprole dirençli bulunan izolatlarda, seftobiprol-daptomisin ve seftobiprol-vankomisin kombinasyonlarının etkinliği dama tahtası yöntemiyle araştırılmıştır. Sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle, dört (% 4) izolat seftobiprole dirençli (MİK: >2 µg/ml) ve dört (% 4,12) izolat daptomisine dirençli (MİK: >1 µg/ml) bulunmuştur. Vankomisine dirençli S. aureus (VRSA), vankomisine orta duyarlı S. aureus (VISA) ve hVISA varlığı saptanmamıştır. Seftobiprole dirençli izolatlarda, seftobiprol-daptomisin ve seftobiprol-vankomisin kombinasyonlarının indiferens etki gösterdiği bulunmuştur. Seftobiprole direnç oranı düşük olmasına rağmen, direnç artışı olasılığı nedeniyle farklı antibiyotik kombinasyonlarının denenmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is an important human pathogen that causes infections such as bacteremia, endocarditis, skin and soft tissue infection, urinary tract infection, respiratory tract infection. Methicillin-resistant S. aureus (MRSA) infections cause reduced treatment options, longer hospital stays, increased healthcare costs and pose a global threat to public health. Decreased susceptibility to vancomycin and emergence of daptomycin resistance in MRSA isolates have necessitated new treatment options. In this study, the in vitro activity of ceftobiprole alone and in combination was investigated on 100 MRSA isolates isolated from clinical samples. Susceptibility tests for routinely used antibiotics were performed by disk diffusion method. Minimum inhibitory concentration (MIC) values for ceftobiprole, daptomycin and vancomycin were determined by the broth microdilution method. The presence of heteroresistant vancomycin intermediate S. aureus (hVISA) was investigated by the macro gradient test. The effectiveness of ceftobiprole-daptomycin and ceftobiprole-vancomycin combinations in ceftobiprole-resistant isolates was investigated by the checkerboard method. By the broth microdilution method, four (4%) isolates were found to be resistant to ceftobiprole (MIC: >2 µg/ml), and four (4.12%) isolates were resistant to daptomycin (MIC: >1 µg/ml). The presence of vancomycin-resistant S. aureus (VRSA), vancomycin intermediate S. aureus (VISA) and hVISA was not detected. Ceftobiprole-daptomycin and ceftobiprole-vancomycin combinations in ceftobiprole-resistant isolates were found to have indifference effect. Although the rate of resistance to ceftobiprole is low, it is necessary to try different antibiotic combinations due to the possibility of increased resistance.