Hemşirelerin santral venöz kateter bakımı konusunda bilgi düzeyleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Knowledge levels of the nurses on the central venous catheter care and determination of the influencing factors
- Tez No: 521042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEFTUN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma, santral venöz kateteri olan hastaya verilen kateter bakımını protokol ve kanıta dayalı uygulamalar eşliğinde değerlendirmek ve hemşirelerin bu konudaki uygulamalarına dayalı bilgi düzeyini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Çalışmanın verileri literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından oluşturulan anket formu aracılığıyla, araştırmacı tarafından toplandı. Çalışma, %90,6'sı (n=183) kadın olmak üzere 202 hemşire ile yapıldı. Çalışmaya katılan hemşirelerin yaşları 19 ile 48 arasında değişmekte olup, ortalama 29,69±7,71 yıldır. Hemşirelerin yaş dağılımları, meslekteki ve servisteki çalışma süreleri ile santral venöz kateter bakımı ile ilgili sorulara verdikleri doğru cevaplardan aldıkları puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Study was conducted as a descriptive, relation-seeking, and cross-sectional study to evaluate the catheter care provided to the patient with the central venous catheter in the context of protocol and evidence-based applications; and to determine the level of knowledge and practices of the nurses in this field. The study was conducted with 202 nurses out of which 90.6% (n = 183) was women. The ages of the nurses participating in the study ranged from 19 to 48, with an average of 29.69 ± 7.71 years. No statistically significant relation was found between the age distributions, time spent in the profession and the service, and the scores obtained through the correct answers to the questions regarding the central venous catheter care (p>0,05).