A Study of the Turkish spoken in western thrare and its comparison with standard Turkish
Batı Trakya'da konuşulan Türkçenin incelenmesi ve standart Türkçe ile karşılaştırılması
- Tez No: 52106
- Danışmanlar: PROF.DR. SUMRU ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
KISA ÖZET Bu çalışma Yunanistan'ın Batı Trakya bölgesinde yaşayan Türklerin kullandığı Türkçe'yi incelemiş ve bunu Türkiye'deki ölçünlü dil olarak tanımlanan dil ile karşılaştırmıştır. Çalışmada verilen örnekler özellikle İskeçe bölgesinde konuşulan Türkçe'den alınmıştır ve bu bölgedeki ağzı temsil etmektedir. Bu örnekler o yörede iletişim ortamında günlük konuşmalardan kaydedilmiştir. Bulgular İskeçe Türkçesi (İ.T.) ile ölçünlü Türkiye Türkçesi (T.T.) arasında sesbilimsel, biçimbirimsel, sözdizimsel ayrımlarla sözcük dağarcığında farklılıklar olduğunu göstermektedir. Daha önceki çalışmalarda ölçünlü T.T. ile ilgili konular ele alınmış olduğundan dolayı, bu çalışmada benzerlikler üzerinde durulmamış, daha çok ayrımlar ele alınmıştır. Giriş bölümünde Batı Trakya bölgesinin tarihi geçmişi ile yörede konuşulan Türkçe hakkında bilgiler verilmiş, daha önce Balkanlarda Türkçe ağızlan ile ilgili yapılmış olan dilbilimsel çalışmalar üzerinde kısaca durulmuştur. İkinci bölümde İ.T. sesbilimsel açıdan ele alınmıştır. Bulgular İ.T. ile ölçünlü T.T. arasında ses dönüşümleri, ses düşmesi ve ünlü uyumunun özellikleri gibi ayranlar olduğunu göstermiştir. Üçüncü bölümde İ.T. 'deki biçimbirim ulamlarının T.T.'nden ayrımlar gösterdiği özellikleri ele alınmıştır. VISözdizim ile ilgili bölümde T.T.'nden farklılıklar gösteren üç ana nokta üzerinde durulmuştur: tümleçlerin ad durum ekleri, içe yerleşik tümceciklerin özellikleri ve sözcük dizisi. Batı Trakya'da konuşulan Türkçe'de sık kullanılan bazı türetme ekleri, Yunanca' dan etkilenmiş olan sözcük dağarcığı ile bu çalışmada kullanılan veriler ek bölümünde verilmiştir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Study of the Turkish Spoken in Western-Thrace and its Comparison with Standard Turkish by Ayşe Hacı Halil This study presents a structural analysis of the Turkish dialect spoken by the minority Turks in Western-Thrace, and more specifically in İskeçe region (İ.D.) and compares it with Standard Turkish (S.T.). 1 The analysis is based on spoken data recorded in real communicative situations by the people living in the area. Both similarities and differences are observed in the phonology, morphology and syntax of the two dialects. The focus, however, is not so much on the similarities observed since these have already been discussed for S.T. but mainly on the differences between the two variants of the language. In the introduction, information on the historical background of the region and the Turkish language spoken and taught there is given along with a brief discussion of the literature survey on the previous linguistic analyses. In Chapter Two the phonemic inventory of the dialect is presented and compared with S.T. followed by some phonological processes and rules observed in the dialect. IVChapter Three briefly discusses those morphological categories in Î.D. whose distributional properties differ from those of the corresponding forms in S.T. The chapter on syntax focuses on three main points: the case system of NPs in İ.D. which differs significantly from that of S.T.; the embedding strategies of Î.D. where finite complementation occurs more frequently than in S.T.; and the word order where non-verb final sentences are observed to occur widely. Some observations on the lexicon of the dialect and the data for the analysis are presented in Appendix I and II respectively. î