Katlanmış haploidi tekniği ile geliştirilen Kırkağaç kavun hibritlerinin bazı tarımsal özellikleri
Some agronomic characteristics of Kırkagac melon hybrids developed by double haploidy technique
  1. Tez No: 521060
  2. Yazar: İREM BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü tarafından katlanmış haploidi tekniğiyle geliştirilen 8 adet çeşit adayının alçak tünel altında bitki gelişimi, verim ve meyve özellikleri araştırılmıştır. Materyal olarak Sİ-6-200S x SR-1-200S, SR-1-200S x Sİ-6-200S, SR-1-200S x 57-9, 7-20 x SR-13, 289-13 x SR-32, AB-55 x Sİ-6-200S, 230-6 x SR-1-200S, AB-18-200X x SR-1-200S Fı hibritleri kullanılmış ve ilk erkek çiçek açma süresi, % 50 erkek çiçek açma süresi, ilk dişi çiçek açma süresi, % 50 dişi çiçek açma süresi, bitki boyu (cm), ana gövde çapı (mm), boğum sayısı (adet/bitki) ve meyve parametreleri [verim (kg/m2), meyve et randımanı (%), meyve eti kalınlığı (cm), meyve kabuk kalınlığı (mm), SÇKM (%), meyve ağırlığı (g), meyve yüksekliği (cm), meyve çapı (cm), çekirdek evi uzunluğu (cm), çekirdek evi çapı (cm)] incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, şahit çeşitlere göre bitki gelişimi, verim ve meyve özellikleri bakımından en yüksek değerleri gösteren genotiplerin, bitki boyu ve boğum sayısında 7-20 x SR-13 melezi, verimlilikte AB-18-200X x SR-1-200S melezi, meyve ağırlığında Sİ-6-200S x SR-1-200S, meyve yüksekliğinde AB-55 x Sİ-6-200S, meyve çapında 289-13 x SR-32, çekirdek evi uzunluğunda SR-1-200S x 57-9, 7-20 x SR-13, 289-13 x SR-32 ve 230-6 x SR-1-200S, çekirdek evi çapında AB-55 x Sİ-6-200S olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, plant development yield and fruit characteristics of 8 variety candidates developed by double haploidy technique were investigated under low plastic tunnel at Department of Horticulture, Faculty of Agriculture of Çukurova University. SI-6-200S x SR-1-200S, SR-1-200S x SI-6-200S, SR-1-200S x 57-9, 7-20 x SR-13, 289-13 x SR-32, AB-55 x SI-6-200S, 230-6 x SR-1-200S, AB-18-200X x SR-1-200S Fı hybrid plant materials were used in this study. Plant length (cm), main stem diameter (mm), number of nodes (nodes/plant), first male flower blooming, 50 % male flower blooming, first female flower blooming, 50 % female flower blooming and fruit parameters such as yield (kg/m2), fruit flesh ratio (%), fruit flesh thickness (cm), fruit rind thickness (mm), TSS (%), fruit weight (g), fruit length (cm), fruit diameter (cm), length of cavity (cm) and diameter of cavity (cm) were investigated. According to the result of this study, some genotypes showed the maximum values in plant growth, yield and fruit characteristics compared to controls. 7-20 x SR-13 hybrid resulted in higher plant length and number of nodes while AB-18-200X x SR-1-200S was in total yield, Sİ-6-200S x SR-1-200S in fruit weight, AB-55 x Sİ-6-200S in fruit length, 289-13 x SR-32 in fruit diameter, SR-1-200S x 57-9, 7-20 x SR-13, 289-13 x SR-32 and 230-6 x SR-1-200S in length of cavity, AB-55 x Sİ-6-200S in diameter of cavity.