Sarkoptik uyuzlu köpeklerde serum 25 hidroksi vitamin d3 düzeylerinin araştırılması
Research on serum 25-hydroxyvitamin d3 levels in dogs with sarcoptic scabies
  1. Tez No: 521068
  2. Yazar: OĞUZ YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dermatoloji, Veteriner Hekimliği, Dermatology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Günümüzde bir vitaminden çok, pre-hormon olduğu belirlenmiş olan D vitamininin sarkoptik uyuzlu köpeklerdeki etkisi ile ilgili bilgilerin oldukça sınırlı olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, farklı özellikteki sarkoptik uyuzlu köpeklerde 25 hidroksi vitamin D3 düzeylerinin ölçülmesi ve böylelikle hastalık aktivitesi ile olan ilişkisinin belirlenmesi amaçlandı. Bu bağlamda araştırmanın kapsamında,“I. Sarkoptik Uyuzlu Köpekler”ve“II. Hiçbir Hastalık Belirlenemeyen Sağlıklı Köpekler”olmak üzere iki grup ele alındı. Araştırmaya dâhil edilen köpeklerin her birinin Vena cephalica antebrachii'sinden antikoagülansız serum tüplerine 2 ml kan örneği alınarak santrifüje tabi tutulmuş, ardından radyoimmünoassay yöntemi ile bu örneklerdeki 25 hidroksi vitamin D3 düzeyleri belirlendi. Elde edilen parametrelerin hesaplanması ve karşılaştırılmasında uygun istatistiksel yöntemlerin kullanıldığı bu çalışmada, sarkoptik uyuzu olan köpekler ve sağlıklı köpeklerde 25(OH) D3 seviyelerine ait ortalama ± standart sapma değerleri sırası ile 30,72 ± 3,52 ve 79,93 ± 5,76 ng/ml olarak saptandı. Araştırmamızda elde edilen sonuçlara göre sarkoptik uyuzla enfekte köpeklerdeki D vitamini seviyelerinin ölçülmesinin ve gerekli takviyelerin sağaltıma eşlik ettirilmesinin fayda sağlayacağı söylenebilinir.
Özet (Çeviri)
Current studies refer to the importance of Vitamin D, which is also known as a prehormone, can be related to numerous diseases. The literature reviews show that there are few researches about the effects of vitamin D to dogs with sarcoptic scabies. In this context, the study aims to quantitate the levels of 25-hydroxyvitamin D3 in dogs with sarcoptic scabies and determine its correlation with disease activity. The study contains two research groups;“I. Dogs with Sarcoptic Scabies”and“II. Healthy Dogs”. The blood samples, which contains both groups, taken from the Vena cephalica antebrachii to test tubes without anticoagulant at doses of 2 ml and centrifuged. 25-hydroxyvitamin D3 levels in the centrifuged blood samples are determined by radioimmunoassay method. In this study, where suitable statistical methods are used to calculate and compare the obtained parameters, the mean ± standard deviation values for 25 (OH) D3 levels in dogs with sarcoptic scabies was measured as 30,72 ± 3,52 and in healthy dogs 79,93 ± 5,76 ng/ml. In conclusion, the study suggests that the measurement of vitamin D levels in dogs with sarcoptic scabies and the necessary supplement of vitamin are beneficial to treatment.