Normal nutrisyonlu yaşlılarda sarkopeni sıklığı ve antropometrik ölçümlerle ilişkisi
In the normal nutrition elderly, the frequency of sarcopenia and relationship with anthopometric measurements
  1. Tez No: 336453
  2. Yazar: SERAP YADİGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SUNA ERDİNÇLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç : Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Geriatri Polikliniğine başvuran malnütrisyonu olmayan 65 yaş üstü hastalarda sarkopeni sıklığı ve sarkopeni ile antropometrik ölçümlerin ilişkisi. Yöntem :Aralık 2010 ile Aralık 2011 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Geriatri Polikliniğine başvuran 267 hasta çalışmaya alındı. MNT testinde 11 puandan, SMMT?de 23 puandan az, GDÖ?de 11 ve üzerinde puan alan; GYA ölçeğine göre bağımsız olmayan; uygulanan test ve anketleri yapamayacak durumdaki 53 hasta çalışma dışı bırakıldı. 214 hastanın B?A ile kas kütlesi; yürüme testi ile kas fonksiyonu ve el kavrama testi ile kas gücü değerlendirildi. Bu test sonuçlarına göre hastalar sarkopenik, presarkopenik ve normal olarak gruplandırıldı. Grupların yaş, cinsiyet, kilo, boy, VK?, baldır çevresi, bel çevresi, kullandıkları ilaçlar ve ek hastalıkları sorgulandı. Bulgular : Çalışmaya dahil edilen 214 olgunun 148'i kadın, 66'sı erkekti. Yaşortalamaları 71,8 ± 2,1 idi. Sarkopeni sıklığı %41 ve presarkopeni sıklığı %7 olarak saptandı. Kadınların %39'u sarkopenik ve %3'ü presarkopenik; erkeklerin %43'ü sarkopenik, %18'i presarkopenik bulundu. Sarkopeni sıklığı erkeklerde anlamlı olarak yüksek saptandı (p?0,001). Bel çevresi sarkopeni grubunda 107±16 cm, presarkopeni grubunda 102,2±6 cm, normal grubunda 102,4± 4,6 cm idi. Bel çevresi sarkopeni grubunda, normal grubuna oranla anlamlı derecede yüksekti (p=0,007). Sarkopeni grubunda SMMT skoru 27,3, normal grubunda ise 29,7 bulundu (p=0,02). Diyabet sıklığı kadın sarkopeniklerde, erkeklere göre anlamlı olarak artmış bulundu (p=0,018). Sonuç :Yaşlıda fonksiyonel gerilemeye neden olarak onu bağımlı hale getiren ve yaşam kalitesini azaltan sarkopeni sıklığı yaşla artmaktadır. Bu nedenle yeterli nutrisyon desteği olan ve ayrıca obez olan yaşlılar da sarkopeni varlığı açısından dikkatle tetkik edilmelidi
Özet (Çeviri)
Object: Frequency of sarcopenia in patients over 65 years who admitted to Cerrahpaşa Medical Faculty Geriatry Clinic and had no malnutrition and the relationship between sarcopenia and antropometric measurements. Method: 267 patients who admitted to Cerrahpaşa Medical Faculty Geriatry Outpatient Clinic between December 2010 and December 2011 were included in the study. 53 patients who had less than 11 points in MNT, 23 points in SMMT, or more than 11 points in GDS and could?nt manage the questionnaire have been excluded from the study. Muscle mass, functions and strength of 214 patients were evaluated with BIA, walking test and hand grapping test, respectively. Age, sex, weight, height, BMI, calf circumference, waist circumference, used medications and coexisting diseases were questioned. Result: Of 214 cases included in the study, 148 were female and 66 were male. The median of ages were 71.8+/-2.1. Sarcopenia and presarcopenia frequencies were detected 41% and 7% respectively. Women had 39% sarcopenia and 3% presarcopenia; men had 43% sarcopenia and 18% presarcopenia.