Investigation of ac electro-osmotic flow based microfluidic mixer with micro rods
Investıgatıon ac elektro-ozmotik akış tabanlı mikro tellerle sağlanan mikro akışkan karıştırıcının incelenmesi
  1. Tez No: 521069
  2. Yazar: HATİCE DİLARA USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Biotechnology, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Paçacık manipülasyonu ve sıvı taşınması gibi olaylarda AC elektrokinetik tekniği çok etkili bir metottur. AC electrokinetik, hücre ayrılması, sentezleme, pompalama ve karışma gibi mikroakışkan teknolojilerinin bir çok alanında kullanılmaktadır. Mikroakışlarda karışma, yüzey kuvvetlerinin eylemsizlik kuvvetlerini domine etmesi sebebiyle çok zordur. Tamamen karışma elde etmek için, uzun kanallar ya da uzun zaman gereklidir. Literatürde, karışmayı hızlandırmak için aktif ve pasif olmak üzere iki farklı karıştırıcı tiplerinden bahsedilmektedir. Aktif mikro karıştırıcılar arasında AC elektrokinetik metodu, elektrokimyasal reaksiyonları ve elektrolizi önlediği için daha çok tercih edilmektedir. Bu tezde, metal teller etrafında AC elektroozmoz temelli bir mikro karıştırıcı sunulmuştur. Bu çalışmada, mikro karıştırıcı performansı, farklı tel konfigürasyonlarına, iki farklı yüzey metaryaline ve akış hızlarına göre değerlendirilmiştir. Hem sayısal hesaplama hem de deney yapılmıştır. Ticari olarak ulaşılabilen metal tellerle, kolay ve ucuz üretim metodu seçilmiştir. Üç boyutlu elektrot çiftleriyle, üç boyutlu vorteks profi li elde edilmiş ve en etkili elektrot kon figürasyonu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
AC electrokinetics (ACEK) is useful technique for providing species manipulation and liquid transportation. This method is applicable to many elds like cell separation, synthesis, pumping, mixing in microfuidics technologies. Mixing in micro-scale is very problematic issue due to the domination of surface forces over inertial forces. For acquiring complete mixing, extended channels or longer time is needed. To accelerate mixing, active and passive micromixers are presented in the literature. Among active micromixer types, ACEK-based micromixers are preferred techniques due to their advances in preventing electrochemical reactions and electrolysis. In this thesis, micromixer based on AC electroosmosis (ACEO) around micro rods is introduced. In this study, mixer performance is evaluated according to variable rod con gurations, two different surface material and flow rates. Both computational modeling and experimentation are handled. Easy and cheap fabrication with commercially available metal wires is adopted. By introducing 3D electrode pairs, 3D vortex pro le is presented and the most infuential con guration is discovered.