Framework for an architectural knowledge ecosystem through the distribution of authorship
Tasarım müellefliğinin dağılımı aracılığıylabir mimari bilgi ekosistemi çerçevesi
- Tez No: 521079
- Danışmanlar: PROF. ZEYNEP MENNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Merkezi bilgi üretiminden sosyal dağılımlı modlara geçiş, pek çok alanı önemli derecede etkilemekte ve bilgi üretimine bakışı yeniden biçimlendirmektedir. Bilgi sosyolojilerinde ortaya çıkan yeni paradigmalar, müellifliğin dağılımı ve en nihayetinde tamamen erimesi aracılığıyla, tekil müelliflik kavramını sorgulamaktadır. Uzman olan ve ya uzman olmayanlar tarafından üretilmiş olan bilginin ayrımının ortadan kalkmasıyla, mesleki uzmanlık ve profesyonellik kavramları da önceki önemlerini yitirmeye başlamıştır. Bu araştırmanın ana yönelimi, bilginin sosyal oluşumu, örgütlenmesi ve dağılımı ile ilgili ortaya çıkan bu modların, mimarlık disiplini üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu kapsamda bilgi ekosistemi yaklaşımı, bilgi ile ilgili kavramların incelenmesinde, bilgi toplumları, bilgi çevreleri ve bunlar arasındaki etkileşimler gibi yeni bakış açıları sunarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda tezin ana amacı, mimarlık için katılımcıların çeşitliliği ve sistemin açıklığına vurgu yapan bir bilgi ekosistemi çerçevesi oluşturmaktır. Mimari bilgi ekosistemindeki aktörlerin detaylı incelemesi öncelikli olarak üç kategoride yapılmıştır: tekil tasarım müellifliği, dağılımlı tasarım müellifliği ve tamamen erimiş müelliflik. Buna ek olarak bir mimari bilgi ekosistemi oluşması adına dönüm noktası sayılan uluslararası konferans ve sergilerden seçilen örnek proje incelemesi çalışmasıyla mimari bilgi ekosistemi modelinin mimarlık disiplinine katkısı olumlu ve olumsuz yönleriyle tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Shifts from centralized towards socially distributed knowledge production modes are having a great impact on many fields and reshaping the understanding of knowledge production. New paradigms in the sociology of knowledge challenge the notion of single authorship through distribution, and ultimately, by means of dissolution of authorship. Accordingly, the concepts of professional expertise and professionalism lose their previous significance by the blurring of long-held demarcations between expert and non-expert knowledge. The main motivation of this research is to study the way emergent modes of social construction, organization and distribution of knowledge affect the architectural discipline and its modes of practice. In this context, the knowledge ecosystem approach becomes prominent as it provides a new perspective to analyze knowledge assets in relation to knowledge communities, environments and the interactions between them. The main goal of this thesis is to define a knowledge ecosystem framework for architecture with a focus on the diversity of participants and the openness of the system. The use of formal language and methods are proposed as a common language in this regard. For this purpose, this thesis scrutinizes the actors in the architectural knowledge ecosystem under three different modes: single authorship, distributed authorship and dissolution of architectural authorship. It further discusses contributions of architectural knowledge ecosystems to design knowledge and issues related to the dissolution of architectural authorship through a detailed analysis of study-case projects from milestone conferences and exhibitions.