Obstrüktif uyku apne sendromunda galektin-3, sırt-1, tiyoredoksin ve nitrik oksit düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the levels of galectin-3, sirt-1, thioredoxin, nitric oxide in obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 521090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ADİL HİŞMİOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Obstrüktif Uyku Apne Sendromunda Galektin-3, SIRT-1, Tiyoredoksin, Nitrik Oksit Düzeylerinin Değerlendirilmesi Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) tanısı alan bireylerde, biyolojik biyobelirteç olarak kullanılacak parametrelerin bilinmesine ve geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu bağlamda çalışmamın amacı; OUAS tanılı alan bireylerde galektin-3 (GAL-3), sirtuin-1 (SIRT-1), tiyoredoksin (TRX), nitrik oksit (NO) düzeylerini tespit ederek bunların OUAS patolojisiyle olan ilişkisini belirlemektir. Çalışmamız; yaşları 25 - 70 arasında değişen, hasta grubunda OUAS tanısı konulmuş 44 kişi, kontrol grubunda da sağlıklı 46 kişinin katılımıyla yapılmıştır. OUAS'lu bireylerden alınan kan örneklerinden hemolizat elde edildi ve GAL-3, SIRT-1, TRX, NO düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of the Levels of Galectin-3, SIRT-1, Thioredoxin, Nitric Oxide in Obstructive Sleep Apnea Syndrome The parameters need to be improved in order to use as biomarkers in the individuals who diagnosed with Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS). The attempt was to determine the levels of galectin-3 (GAL-3), sirtuin-1 (SIRT-1), thioredoxin (TRX), nitric oxide (NO) in the individuals who diagnosed with OSAS and investigating their relationship in OSAS's pathology. The current study was conducted by participation of 90 individuals. The experimental group consisted of 44 individuals who diagnosed OSAS and there were 46 healthy individuals in the control group. The hemolysate obtained by the blood samples of individuals with OSAS and the levels of GAL-3, SIRT-1, TRX, NO were determined by ELISA method.