Obstruktif uyku apne sendromunda periyodik bacak hareketleri ve ilişkili faktörler
Obstructive sleep apnea syndrome, periodic limb movements and related factors
- Tez No: 248375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. ARDA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Obstruktif uyku apne sendromu (OUAS) uykuda sık tekrarlayan apneler ile karakterize bir bozukluktur. Periyodik bacak hareketleri (PBH) alt ekstremitelerde uyku sırasında ortaya çıkan ve tekrarlayıcı, sterotipik özelliği olan hareketlerdir. Bu çalışmadaki amacımız obstruktif uyku apne sendromunda periyodik bacak hareketleri varlığı ve PBH'nin OUAS şiddeti ile ilişkisinin araştırılmasıdır.Bu hipotezin araştırılması için OUAS ön tanısı ile polisomnografi yapılması planlanan 141 birey çalışmaya dahil edildi. Hastaların kan basıncı, nabız ölçümleri, nörolojik muayeneleri yapıldı. Sosyodemografik bilgileri kaydedildi. Hastaların tümüne 1 gece süreyle polisomnografi incelemesi yapıldı ve sonuçlar analiz edildi.102 hasta AHİ (Apne hipopne indeksi) > 5 ve semptomları bulunması nedeniyle OUAS tanısı aldı ve 39 hasta kontrol grubunu oluşturdu. Hipertansiyon ve metabolik sendrom öyküsü OUAS hastalarında daha sık olarak saptandı. Alkol kullanımı OUAS riskini artıran bir faktör olarak saptandı. Sistolik kan basıncı OUAS grubunda daha yüksek olarak saptandı. OUAS hastaları daha yaşlı ve vücut kütle ideksi (VKİ) daha yüksekti. OUAS hastalarında PBH kontrol grubundan daha sık olarak bulunmaktaydı (% 30,3 - % 10,2). PBH varlığı OUAS şiddeti ile paralel olarak atmaktaydı.OUAS hastaları içerisinde PBH bulunanlar daha yaşlı, hastalık şiddeti daha fazla ve REM uyku süresi daha kısa olarak saptandı.Bu çalışmada OUAS varlığı, şiddeti ile paralel olarak PBH sıklığında artış ile ilişkili olarak saptandı. PBH varlığı, OUAS hastalarında uyku kalitesinin bozulması, hastalık şiddetinde artış ve sistemik hastalıkların gelişimine katkıda bulunan bir faktör olabilir.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a disease charaterized with nocturnal common repetative apnea epizods. Periodic limb movements (PLM) term describes, nocturnal, stereotypic, lower extremities? repetative movements. The aim of this study was to investigate the presence of periodic limb movements in patients with obstructive sleep apnea syndrome and correlation of PLM with OSAS severity.In order to test this hypothesis we included, OSAS suspicious and polisomnography planned 141 patients to study. All patients? blood pressure, pulse, neurologic examinations performed. Sociodemographic knowledges recorded. One night polysomnography (PSG) performed to all patients and results analyzed. One hundred and forty-one patients underwent PSG during the study period; 102 patients were diagnosed with OSAS based on an apnea-hypopnea index (AHI>5). The control group consisted of 39 patients who had normal polysomnographic findings.Hypertension and metabolic syndrome history were more common in OSAS patients. Alcohol abuse was determined as a risk factor for OSAS. Systolic blood pressure was higher in OSAS group. OSAS patients were older and their body mass index (BMI) scores were higher than the control group. PLM was more common in OSAS group than the control group (% 30,3 - % 10,2). PLM frequency was associated with correlation of OSAS severity.In OSAS patients, existence of PLM was related with severity of disease and REM sleep decrease. PLM patients in OSAS group was older.In this study we found that OSAS, and severity of OSAS is associated with PLM. PLM can have additive role on decreased sleep quality, disease severity and comorbid systemic disease at OSAS patients.