Development of the algorithm of solar TURnKEY: Solar electricity software for Turkey
Türkiye için güneş elektriği yazılımı solar TURnKEY'in algoritmasının geliştirilmesi
- Tez No: 521091
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU, PROF. DR. UĞUR SOYTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Economics, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Hızla elektrikleşen dünyada, bir yandan da nüfusun, tüketimin, çevresel tehditlerin, sosyal içerme ve fakirliğin giderilmesi ihtiyacının, doğal kaynakların tüketiminin ve çıkarılma maliyetlerinin artışı yükselen enerji talebinin karşılanmasında ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan en etkin yöntemlerin kullanılmasını gerektirmektedir. Tam da bu noktada, hızlı bir maliyet düşüşü, verimlilik artışı ve teknolojik gelişim yaşayan, çevre dostu olan ve sosyal içermeye katkı sunan güneş elektriği alternatiflerine karşı avantajlı konumdadır. Diğer yandan, güçlü algoritma ve altyapıya sahip olmak koşuluyla günümüz gelişmiş ileri bilgisayar tabanlı teknolojileri sayesinde yatırımın gerçekleştirilmesinde en iyi, en makul ve en verimli tasarımların yapılması sağlanabilmektedir. Güneş kuşağı ülkesi olması ve artan nüfusa ve tüketime sahip olması, Türkiye'nin de güneş elektriğini gündeminin başına koyması gerekliliğini doğurmaktadır. Fakat, Türkiye'de konu hakkında tecrübe, bilinç ve teknolojik hakimiyet eksikliği bulunmaktadır. Bu çalışma güneş elektriği projeleri için teknik ve ekonomik fizibilite analizi yapabilen ve dinamik uygulama projesi sunan bir yazılımın altyapısını oluşturarak sektörün bu alandaki ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Çalışmanın çıktısı olarak, SOlAR TURnKEY adlı yazılımın algoritması oluşturulmuştur. Algoritma, yalnızca koordinat ve kapasite girdisi ile planlanabilecek bir proje için, sistemin maruz kalacağı güneş ışınımı miktarı, en uygun tasarım parametreleri, toplam elektrik üretimi, toplam maliyeti, CO2 emisyon azaltım potansiyeli, yatırımın geri dönüş süresi, toplam gelir, kar ve diğer ekonomi parametreleri hakkında kapsamlı bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Together with the increase in population, consumption, environmental threats, social inclusion and poverty eradication needs, natural resource corruption and price, rapid electrification of the world necessitates to meet energy demand in the most efficient, economic, environmental and social way. At this point with the sharp decrease in prices, increase in efficiency and development in technology in addition to environmental friendliness and social inclusiveness, solar electricity has gained importance when compared to alternatives. On the other hand, today's highly advanced cyber technology enables the best, the most feasible and the highest efficient design ways to make for the investments owing to robust algorithm and infrastructure. As being solar belt country and having increase in population and consumption, Turkey has better to have solar electricity on the top of the agenda. However, there is a lack of experience, knowledge and technological sovereignty on the subject. This study by forming the infrastructure of a software program serving for making technical and economic feasibility analysis and preparing dynamic application projects for solar electricity fill the mentioned gaps on the sector. As the outcome of the study, an algorithm for the software program namely SOlAR TURnKEY has been formed. This algorithm is able to calculate total solar irradiation to be exposed, optimum design parameters, total electricity production, CO2 emission reduction potential, total cost, payback time, total revenue, profit and other economic parameters of the project organized to be applied just with two inputs, which are latitude of the location and size of the power plant