Antalya ve çevresinde yayılış gösteren Microtus (Cricetidae: Rodentia) cinsi türlerinin helmint faunasının araştırılması
The helminth fauna of the species of the genus Microtus (Cricetidae: Rodentia) which distribute in Antalya and the vicinity of Antalya
  1. Tez No: 521104
  2. Yazar: NURAY ERGÜNER AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Zooloji, Parasitology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Antalya ve çevresinde yayılış gösteren Microtus guentheri (n=18), M. levis (n=18) ve M. anatolicus (n=18) türlerine ait toplam 54 örneğin helmint faunası Temmuz 2016 ve Şubat 2018 tarihleri arasında araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda örneklerin ince bağırsağında Heligmosomum costellatum, Arostrilepis horrida ve Hymenolepis diminuta, kalın bağırsakta Syphacia obvelata ve Aspiculuris tetraptera, mide duvarında Gongylonema neoplasticum ve Eucoleus bacillatus türleri ve karaciğer yüzeyinde Taenia taeniaeformis larvası tespit edilmiştir. Ayrıca H. costellatum türüne midenin fundus bölgesinde de rastlanmıştır. 1 M. anatolicus örneğinde 1 adet T. taeniaeformis larvası, 1 M. guentheri örneğinde 6 adet H. diminuta örneği ve 3 M. guentheri örneğinde de 15 E. bacillatus örneği gözlenmiştir. M. anatolicus türü örneklerinde A. tetraptera türü saptanmamıştır. İncelenen 54 Microtus cinsi örneğinin 47 sinde toplamda 1166 adet helmint bireyi tespit edilmiştir. Helmint infeksiyonu açısından yoğunluğu ve helmint çeşitliliği en fazla olan tür M. guentheri, en az olan tür ise M. anatolicus olarak bulunmuştur. A. horrida, H. diminuta, S. obvelata, A. tetraptera, G. neoplasticum, E. bacillatus ve T. taeniaeformis türleri Türkiye'de yayılış gösteren Microtus cinsi türleri için, bulunan tüm helmint türleri ise Antalya ve çevresinde yayılış gösteren Microtus cinsi türleri için yeni kayıttır. Ayrıca ülkemize endemik olan M. anatolicus ve M. levis türlerinin helmintleri daha önce araştırılmamış ve bu çalışmada bulunan tüm helmint türleri dünya genelinde yeni kayıt özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The helminth fauna of Microtus guentheri (n=18), M. levis (n=18) and M. anatolicus (n=18) individuals distribute in Antalya and in the vicinity of Antalya were investigated between July 2016 and February 2018. As a result of this investigation, Heligmosomum costellatum, Arostrilepis horrida and Hymenolepis diminuta were found in the small intestine, Syphacia obvelata and Aspiculuris tetraptera in the large intestine, Gongylonema neoplasticum and Eucoleus bacillatus in the stomach wall and the Taenia taeniaeformis larvae on the surface of the liver. The individuals of H. costellatum were also detected in the fundus part of the stomach. The only one T. taeniaeformis larvae was found in one individual of M. anatolicus, 6 H. diminuta individuals were detected in only one M. guentheri and E. bacillatus individuals were found in 3 M. guentheri individuals and these helminth species weren't detected in the other Microtus species. In this study, 47 of 54 dissected Microtus samples were infected and totally 1166 helminth samples were detected. M guentheri was identified as a species which has the most species diversity and density while M. anatolicus as a species which has the least species diversity and density in the scope of helminth infection. A. horrida, H. diminuta, S. obvelata, A. tetraptera, G. neoplasticum, E. bacillatus and T. taeniaeformis species were firstly recorded for the species of the genus Microtus in Turkey and all the helminth species presented in this study were first records for the species of the genus Microtus distribute in Antalya and in the vicinity of Antalya. Furthermore the helminth species of the species M. anatolicus and M. levis which are endemic to our country weren't investigated before and the helminth species we found in this study are the first records throughout the world.