Yükseltici tip güç katsayısı düzelten dönüştürücü tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of boost power factor correction converter
- Tez No: 521107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK ERFİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Güç faktörü aktif gücün görünür güce oranıdır. Birim güç faktörünün sağlanması şebeke ve kaynakların en verimli şekilde kullanılabilmesini sağlar. Anahtarlamalı güç kaynakların ve girişinde doğrultucu bulunduran cihazlarda güç faktörünün düzeltilmesi (GKD) uluslararası standartlara göre bir zorunluluktur. Güç faktörünün düzeltilmesi uygulamalarında sayısal denetim, karmaşık algoritmaların gerçekleştirilmesine olanak sağlamakta, kullanıma esneklik getirmekte ve devre yapısı basitleştirmektedir. Bu çalışmada AA-DA Yükseltici Tip Güç Katsayısı Düzelten Dönüştürücüler ve denetim yöntemleri incelenmiştir. Seçilen ortalama akım denetim yöntemi ile bir AA-DA Yükseltici Tip GKD modellenmesi ve tasarımı PSIM ortamında yapılmıştır, toplam harmonik bozunum (THD) %5'in altında elde edilmiştir. Tasarımı yapılan devre pratik olarak ARM tabanlı STM32F4 Discovery geliştirme kartı ile gerçekleştirilmiş ve sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Power factor is defined as the ratio of real power to apparent power. Providing a unit power factor means that the network and resources can be used in the most efficient way. Power Factor CorrectionPFC (Power Factor CorrectionPFC) is a requirement according to international standards in switched mode power supplies and devices with rectifiers at the input. In the power factor correction applications, digital control allows the implementation of complex algorithms, which leads to flexibility and circuit structure simplification. In this study, Boost PFC Converters and control methods have been studied. The modeling and design of Boost PFC Converter with selected average current control method is done in PSIM environment. The designed circuit is practically implemented on the arm-based STM32f4 and the results were given.