Fotoelastik yöntemle duvar panellerin analizi
Wall panel's analysis using photoelastticity
- Tez No: 521132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÖZDEMİR ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Fotoelastisite, kuvvet altında cisimlerde oluşan gerilmelerin yoğunlaştığı bölgeleri saptamak amacıyla kullanılan ve mekanikte, dış etkiler sonucunda yapıların içinde oluşan gerilmelerin belirlenmesi olanağını sağlayan optik deneysel bir yöntemdir. Gerilme analizi yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Modelin tümünde oluşan gerilmelerin doğrudan doğruya gözlenebilmesini mümkün kılar. Fotoelastisite, matematiksel metodların uygulanma güçlüğü gösterdiği durumlarda baskı ve gerilme analizleri için kullanılır. Bu yöntemin esasını, 1816'da David Brewster'ın basınç altında bırakılarak polarize ışık ile incelenen bir cam parçasında gerilme nedeniyle parlak renkli şekillerin görülmesi hakkındaki buluşu oluşturur. Konunun teorisi Neumann, Maxwell ve Wertheim tarafından geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Photoelasticity is an experimental technique for stress and strain analysis that is particularly useful for members having complicated geometry, complicated loading conditions, or both. For such cases, analytical methods (that is, strictly mathematical methods) may be cumbersome or impossible, and analysis by an experimental approach maybe more appropriate. While the virtues of experimental solution of static, elastic, two dimensional problems are now largely overshadowed by analytical methods, problems involving three dimensional geometry, multiple component assemblies, dynamic loading and inelastic material behavior are usually more amenable to experimental analysis. References, figures and tables must not be given in Summary. The name photoelasticity reflects the nature of this experimental method: photo implies the use of light rays and optical techniques, while elasticity depicts the study of stresses and deformations in elastic bodies. Through the photoelastic-coating technique, its domain has extended to inelastic bodies.