Çeşitli post tipleri uygulanmış üst orta keser diş üzerinde ve alveol kemiğinde oluşan gerilmelerin iki boyutlu sonlu elemanlar ve fotoelastik yöntemle incelenmesi
- Tez No: 60219
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
-II- OZET Bu araştırmada endodontik tedavi yapılmış dişin restorasyonu sırasında dişi desteklemek için köke post uygulanmasının, radiküler dentin ve çevre alveol kemiği üzerindeki etkileri, iki boyutlu sonlu elemanlar yöntemi ve iki boyutlu fotoelastik yöntemle incelenmiştir. Deneyler sırasında 3 ayrı geometride (silindirik (paralel), konik, silindirik basamaklı) 2 ayrı uzunlukta (9 mm: kökün yarısına uzayan, 13 mm: apikal kısımda 4 mm gutta perka kalacak şekilde) 6 ayrı çapta (1.0,1.2,1.4,1.6,1.8,2.0 mm) ve yine 3 ayrı malzemeden (paslanmaz çelik, titanyum ve altın) üretilmiş postların kök dentini ve alveol kemiği üzerinde oluşturdukları gerilme dağılımı fotoelastisite yöntemi kullanılarak, sonlu elemanlar sonuçlarının doğruluğu tespit edildikten sonra incelenmiştir. Modellere 3 statik yük uygulandı. Fi yüklemesi Klas I oklüzyonda üst ve alt çene kesici dişler arasındaki maksimum teması, F2 dişin fasial yüzüne horizontal olarak uygulanan travmatik kuvveti, F3 ise insizal kenarın lingualine 45 derece açıyla uygulanan ısırma kuvvetini göstermektedir. Postların radiküler dentin üzerinde oluşturduğu gerilmeler her geometriden, materyalden, uzunluk ve çaptan üretilmiş post için ayrı ayrı değerlendirmiştir ve sonlu elemanlar çalışmasında elde edilen maksimum basınç, maksimum çekme ve Von Mises eşdeğer gerilme sonuçları pulpasız diş modeliyle karşılaştırmıştır. Uzun (13 mm) ve çapı geniş (2.0 mm) silindirik postlar en iyi gerilme dağılımını göstermiştir. Hem 9 mm hemde 13 mm post modellerinde paslanmaz çelik postlar en iyi gerilme dağılımını göstermiştir. Paslanmaz çelik postların gerilme dağılım karakteristikleri (lokasyonu) titanyum ve altın postla aynı olmasına rağmen, paslanmaz çelik postlar daha düşük gerilme değerleri göstermiştir. Endodontik tedavi yapılmış üst orta keser dişi kuvvetlendirmek için post yerleştirme şüpheli gözükmektedir. Alveol kemiği üzerinde oluşan gerilmelerin lokasyonları, post boyu, çapı ve malzemesinin etkilerinden bağımsız olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY investigation of effects of different posts on dentin stress distribution in maxillary central incisor and alveolar bone by using two dimensional finite element analysis and photoelasticity. In this research, effects of using posts for reinforcement and its effect on distribution of stress on radicular dentin and alveolar bone during the restoration of endodontically treated maxillary central incisor, using two dimensional photoelasticity and two dimensional finite element analysis was investigated. Posts in three different geometries (cylindrical (parallel), tapered, cylindirical with stepped configuration at apical end) in two different imbedment depth (9 mm: ended at the middle of the root, 13 mm: leaving 4 mm gutta-percha) with 6 different diameter (1.0, 1.2, 1.4,1.6,1.8, 2.0 mm) and also posts fabricated from 3 different materials (stainless steel, titanium, gold) was investigated and the distrubition of stresses of these posts on radicular dentin was calculated, correcting the results of the finite element analysis by using experimental technic photoelasticity. Three static load were applied to the models. Fi represented the average angle of contact between maxillary and mandibular incisor teeth in class I occlusion, F2 represented the traumatic force, applied horizontally at the facial surface of the teeth and F3 represented the masticatory force applied lingual to the incisal edge directed at 45 degrees. Stress distributions on radicular dentin were analysed one by one for each post, with different geometry, material, length and diameter. Stress distribution characteristics and maximum tensile, maximum compressive, Von Mises equivalent stress results of all finite element models were compared with pulpless teeth model.