Ankilozan spondilit'te mikroRNA ekspresyonu ve etklili epigenetik mekanizmaların incelenmesi
MicroRNA expression and epigenetic mechanisms in anklyosing spondilitis
- Tez No: 521148
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ATA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: AS tanılı hastalar ile sağlıklı kontrollerde, periferik kan mononükleer hücrelerinde T ve B hücre farklılaşması/uyarımı ile ilişkili mikro RNA'ların ekspresyon düzeylerini belirleyerek hastalık etyolojisi ile ilişkisinin açıklanmasını, hastalık tanısında biyobelirteç ve tedavide hedef molekül olma potansiyelinin saptanmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya AS tanılı 50 hasta ile 50 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Dahil edilme ve dışlanma kriterleri göz önünde bulundurulduktan sonra, hastaların periferik kan mononükleer hücreleri ayrıştırılarak RNA izolasyonu, cDNA sentezi ve kantitaif real-time PCR yöntemi ile ekspresyon analizi gerçekleştirildi. Hastaların klinik bulguları, hastalık aktivitesi düzeyleri uygun laboratuvar ve ölçüm parametreleri ile kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine the expression levels of micro RNAs associated with T and B cell differentiation / stimulation in peripheral blood mononuclear cells and their relationship with the etiology of the disease in ankylosing spondylitis patients and healty controls. So the potential to be a biomarker and a target molecule for diagnosis of the disease and in the treatment respectively. Material and methods: Fifty patients with AS and 50 healthy controls were included in the study. After considering the inclusion and exclusion criteria, first, peripheral blood mononuclear cells were isolated and RNA isolation, cDNA synthesis and quantitative real-time PCR expression analysis were performed. Then clinical findings and levels of disease activity were recorded using appropriate laboratory and measurement parameters.